Akraba Evlilikleri Ve Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir

Akraba evliliği aralarında kan bağı bulunan iki bireyin hayatlarını evlilikle birleştirmesidir. Bu yazımızda akraba evliliği nedir ve akraba evliliğinin neden olduğu kalıtsal hastalıklar nedir konularını işleyeceğiz. İyi okumalar!

1. Akraba Evliliği Nedir

Akraba Evliliği Nedir
Akraba Evliliği

Akraba evliliği aralarında kan bağı bulunan iki bireyin hayatlarını evlilikle birleştirmesidir. İki kardeşin çocuklarının evlenmesi yani kuzen evliliği 1. derece, iki kardeşin torunlarının evlenmesi ise 2. derece akraba evliliği olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle akraba evliliği 1. ve 2. derece olmak üzere iki kısımda sınırlandırılır. Bireyler normal veya anormal genetiklerini anne ve babasından alırlar. Değişik yıllarda ve mekanlarda yapılan çalışmalara bakılacak olunursa, akraba evliliğinin Türkiye deki oranı %20 - %45 gibi yüksek oranı kapsamaktadır. Akraba olmayan evliliklerden doğan çocukların özürlü doğma ihtimali %2 iken akraba evliliklerinden doğan çocukların ise yaklaşık olarak %4 bir oranını kapsamaktadır. Akraba evliliği ciddi bir tıbbi sorundur. 

2. Kalıtsal Hastalıklar Nedir?

Kalıtsal Hastalıklar Nedir?
Akraba Evliliğinin Neden Olduğu Kalıtsal Hastalıklar

Kalıtsal hastalık, genel olarak akraba evliliğinden doğan bir rahatsızlıktır. Bu sebepten dolayı akraba evliliğinden doğan çocukların büyük bir kısmı hayatın her alanında kendilerini olumsuz yönden etkileyecek ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya getirmektedir. Kişiler evliliklerini gerçekleştirmeden önce bu konunun bilinmesi ve sağlık bakımından eğer eşler arasında uyuşmayan sorunlar var ise bu evlilik bir kez daha düşünülmelidir. Evlenecek olan bireylerin kan gruplarının uyuşması, bebeğin kalıtsal hastalıkla dünyaya gelme riskini göz ardı etmemizi gerektirmiyor. Yani evlilik öncesi yapılan tetkiklerde kan grubunun uyuşması nedeni ile her şey yolunda diye düşülmemesi gerekir. Akraba evliliği sakıncalı olduğundan dolayı doktorların sağlık açısından her daim uyardıkları önemli bir konu haline gelmektedir. Bireyde genetik bir hastalığın ortaya çıkması için baskın ya da çekinik genin olması gerekir. Kalıtsal miyopluk, cücelik ve gece körlüğü gibi kalıtsal hastalıklar baskın gen ile aktarılan hastalıklar sonucu meydana gelmektedir. 6 parmaklı, kısa parmaklı, zeka geriliği, şeker hastalığı, anemi ve dilsizlik gibi hastalıklar ise çekinik genden meydana gelen rahatsızlıkları kapsamaktadır. 

"Akraba Evlilikleri Ve Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir" konusuyla ilgili aşağıda yer alan yorum kısmından ulaşabilir, soru sorabilirsiniz!