Alzheimer Nedir? Alzheimer Hastalığını Önleyen Bitkiler Nelerdir?

Alzheimer hastalığı en yaygın görülen bir çeşit bunama hastalığıdır. Bunama beyin hücrelerinin hasar görmesine ve kaybına yol açan hastalığın belirtileridir.

Alzheimer Nedir? Alzheimer Hastalığını Önleyen Bitkiler Nelerdir?
Alzheimer Nedir? Alzheimer Hastalığını Önleyen Bitkiler Nelerdir?

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı tanımı:

Alzheimer hastalığı bireyi adım adım yakın etrafından, sonra kendinden uzaklaştıran, bir zaman sonra da mevcut hayatla alakalı hatıraların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendini bile tanımakta eforluk sürüklediği nörolojik bir hastalık cinsidir. Alzheimer çoğunlukla psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

Alzheimer hastalığı unutkanlıkla başlayan bir hastalık olarak kendini gösterir. Ancak her unutkanlık Alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Unutkanlık ile birlikte maharet kaybı görülüyor ve karakter özellikleri metamorfoz gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekiyor. Alzheimer hastalığı aynen demansta olduğu gibi günlük etkinliklerin bozulmasından, ilerleyen yarıyılda hastanın kendini ifade edememesi, etrafla ilişkilerinin bozulması, hesap idrak marifetinin, idrak etmenin bozulmasıyla ilerleyen hatta daha ileri yarıyıllarda hastanın karakter farklılıkları bir ekip psikolojik bulguların ortaya çıkmasına neden olan bir hastalıktır. Bunun ilerleyen yarıyıllarında hasta artık kendisine bile bakamayacak gidişata kazanç. Yatağa bağımlı hale gelebilir ve günlük gereksinimlerini karşılayamayarak tamamen bağımlı bir hasta pozisyonuna dönebilir.

Alzheimer Nedir? Alzheimer Hastalığını Önleyen Bitkiler Nelerdir?

Alzheimer hastalığını önleyen besinler

Alzheimer hastalığı en yaygın görülen bir çeşit bunama hastalığıdır.Bunama beyin hücrelerinin hasar görmesine ve kaybına yol açan hastalığın belirtileridir. Alzheimer hastalarında hafıza kaybı,kişilik bozuklukları,düşünme ve yorumlamada bozukluk,davranış bozuklukları,konuşurken doğru kelimeleri bulamama,bazı işleri sırasına uygun yapmada zorluk gibi bulgular görülür.Bu bulgular zaman geçtikçe artar fakat hastadan hastaya bulguların ilerlemesi farklılık gösterir.

Alzheimer hastalığı ilerledikçe günlük yaşamı sürdürmek giderek zorlaşır ve alzheimer hastaları zaman içinde tamamen başkalarına bağımlı hale gelir.

Alzheimera karşı biberiye hafıza güçlendirici bir bitkidir .Bu nedenle biberiye hatırlatıcı bitki olarak da bilinir. Tüm baklagiller lesitin ve kolin açısından zengindir ve alzheimerdan korunmaya etkilidir. Yapılan bazı araştırmalara göre östrojenin hafızayı geliştirdiği ve bazı alzheimer hastalarınıda ruhsal bakımdan güçlendirdiği görülmüştür. Isırgan otu bol miktarda vücuda östrojen sirkulasyonu yapmasından dolayı bol bol tüketilmelidir.