Bal Neden Mide Ağrısı Yapar?

Bal birçok vitamini içinde barındıran bir yiyecektir doğal bir şeker kaynağıdır bu doğal bir şeker kaynağı besleyici özelliği kana içip doğal bir enerji sağlamasıdır.

Bal Neden Mide Ağrısı Yapar?
Bal Neden Mide Ağrısı Yapar?

Bal arıların çiçek özlerinden ve öz sularından alarak vücudundaki maddeler sayesinde işlenerek ve depo ederek kovan içine doğal olarak hiçbir yapay malzeme olmadan bal yaparlar bu çiçek özlerinden vücudun alerjisi varsa mide ağrısına sebep olabilir bala alerjimiz varsa ne kadar sağlıklı olursa olsun zararlı bir besine dönüşebilir bazı pratik bilgiler ile bal yerken midenizi koruyabilirsiniz ilk önce hangi besini hangi bal çiçeğine alerjiniz olduğunuzu bulmanız gerekir arılar birçok çiçekten öz alarak bal oluştururlar bala değil de çiçeği alerjiniz olabilir bu yüzden alerji testi yaptırmanız gerekir eğer çiçekleri alerjiniz varsa çam balının yiyebilirsiniz çama alerjiniz varsa çiçek balı yiyebilirsiniz bu sayede mideniz zarar görmeyecektir balın kalitesi de midemiz için çok önemlidir.

Balın Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bal içinde bulunduğu vitaminlerle sağlığımıza çok büyük etkisi olsa da alerjisi olanlar için çok büyük tehlike oluşturmaktadır alerjiniz yok ise balın kalitesini renginden anlamak mümkündür arıların çiçeklerin özünden yaptığı gerçek bal altın sarısı rengindedir bir deneyde arılara sadece şekerözü verilerek yapılan bir balın rengi ise kahverengi olduğu görülmüştür gerçek balı renginden anlamak mümkündür. 

Bal tatlı bir gıda olduğu için kan şekerini yükseltir. Bu yüzden mide bulantısı yapabilir. Bu yüzden çok şekerli gıdalar tüketilmemesi gerekmektedir. Balı tüketirken az miktarda tüketmek doğru olacaktır. Bu tür şekerli gıdaları dikkatli tüketmek gerekir.

Bala Alerjisi Olan Çocukları Nasıl Anlarız?

Bal alerjisi çocuklarda mide ağrısı ve bulantı şekilde görülebilir kana karışan şeker miktarı çok önemlidir 3 yaşının altındaki küçük çocuklara bal verilmemesi gerekmektedir. Bal içindeki çiçek özleri nedeniyle bebeklerde alerji yapabilir. Bu yüzden 3 yaşında kadar verilmemesi gerekir çocuklarda balı verirken doğrudan değil de yoğurdun muzun içinde ya da mamasına karıştırarak vermek daha doğru olmaktadır. Doğrudan verilen bal çocuklarda mide bulantısına ve baş ağrısına sebep olur balı çocuklarda kullanırken az miktarda olmasına dikkat edin küçük çocuklara alerji testi yapılarak da Bala alerjisinin olup olmadığını tespit etmek mümkündür.

Bal Neden Mide Ağrısı Yapar?

Balın içindeki çiçek özlerinden ya da polenlere alerjisi olanlar polen ve balı tüketmemelidir. Paletli gıdaların içeriğini okuyarak almak daha doğru olacaktır. Çikolata gibi paketlenmiş gıdaların içeriğinde bal tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Bu yüzden içeriğini okumak sağlığınız için çok önemlidir. Bu tür gıdalar normalde şeker yerine bal kullanıldığı için çok doğru sağlıklı besin olsa da alerjisi olanlar için sağlıksız bir yiyeceğe dönüşürler. İstenmeyen sağlık sorunlarınızın olmaması için kontrol etmek doğru olacaktır.

Polenin hap şeklinde olan takviyeleri de alerjiye neden olabilir alerji testi yaparak bu tür takviyeleri kullanabilirsiniz. Çocuklar için sıvı şeklindeki takviyeleri verebilirsiniz.