Bebekte Gaz Sancısını Alma Yöntemleri

Bebeklerde Gaz Neden Oluşur?, Gaz Oluşumu Nasıl Önlenebilir ve Gazı Nasıl Alınır? detayları haberimizin detaylarında...

Bebekte Gaz Sancısını Alma Yöntemleri
Bebekte Gaz Sancısını Alma Yöntemleri

Bebekler evimizin neşe kaynağı, huzurun en temel gıdasıdır. Her hareketleri ile bizi mutlu etmeyi başaran yavrucaklarımız bazen öylesine baş edilemez durumlarla karşılaşırlar ki yardımımıza ihtiyaç duyarlar. Gerçi yaşamın her alanında ihtiyacımıza muhtaç oldukları kesin ancak bazı durumlar onlar için çok daha can sıkıcı. Hemen her evebeyn bunları bilir lakin hepsiyle başa çıkabilecek bilgiye nadiren sahiplerdir. Bizde bugün bebek büyüten ailelerin en fazla karşılaştığı sorunlardan biri olan gaz çıkarma sorununu ele aldık.

Bebeklerde Gaz Neden Oluşur?

Bir sorunu çözebilmek için önce sorunun kaynağını bilmek gerekir. Söz konusu gaz olunca da öncelikle dikkat edilmesi gereken husus beslenmedir. Bebeklerin bir çoğu sadece anne sütüyle beslendiklerinden dikkat edilmesi gerekende bebeğin beslenmesi değil, annenin beslenme durumudur. Annenin süt oluştururken kullandığı beslenme şekli bebekte gaz oluşumunu tetikleyici şekildeyse sürekli gaz problemiyle karşılaşılır. Gaz problemi tamamen ortadan kaldırılabilir diyemeyiz ancak bunu en minimum düzeye indirmek mümkündür.

Gaz Oluşumu Nasıl Önlenebilir ve Gazı Nasıl Alınır?

Bu konuda anneye büyük iş düşmektedir. Anne öncelikle beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeli ve bebeğin rahatlıkla sindirebileceği besinlere yönelmelidir. Netice de daha sindirim sistemi tam gelişmemiş bir canlının olduğu unutulmamalıdır. Beslenme alışkanlığı düzenlendikten sonra bebeğe besin verilirken kullanılan biberonun için de hava kalmamasına dikkat edilmemelidir. Bebeğin aldığı her hava gaz olarak geri dönecektir. Bunu emzikle sağlamak mümkündür. Bebeği bir seferde doyurup bir kenara atmak mantığı en yanlış mantıktır. Bebekler az az ve sık sık beslenmelidir. Böylelikle sindirim sistemi üzerindeki baskı oldukça azalacaktır. Bebek beslenme sonrası yatar pozisyonunda değil en az 30 dakika dik şekilde tutulmalıdır. Biberon bebeğin ağzına kesinlikle boş şekilde verilmemeli, mama veya besin biter bitmez bebeğin ağzından alınmalıdır. Bebek beslendikten 30 dakika sonra karın bölgesine yapacağınız hassas masaj sindirimine destek verecek onu rahatlatacaktır. Gazını alamadığınız bebeğe sıcak suyla aldırdığınız duş sizlere ciddi şekilde yardımcı olacaktır. Ancak suyun kaynar veya bebek cildine zarar verecek düzeyde olmamasına dikkat edilmelidir. Bir başka yöntem ise sıcak havluyu bebeklerin ayağına değdirerek gazını alabilmeniz mümkündür. Havlu sıcaklığını ona zarar vermeyecek düzeyde ayarlamayı unutmayın. Tüm bunların yanında doktor tavsiyesi ile damlalar kullanabilirsiniz.

En Güzel Bebek Resimleri - Fotoğrafları konumuz tam size göre! Gitmek için tıklayınız.