Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel birliktelik yaşamak ve cinsel temaslar cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve ilerleyen dönemlerde çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu yazımızda sizlere cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan olan hiv-aids, genital uçuk, frengi hastalığını ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Genel Belirtilerini ele alacağız. NOT: Fotoğraflar +18 içerik içerir!

Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel birliktelik yaşamak ve cinsel temaslar cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve ilerleyen dönemlerde çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Cinsel yolla bulaşan bu hastalıkların en önemli nedeni bu hastalıklardan korunmadan yapılan cinsel aktivitelerdir. Bu hastalıklar hastanın ailesini de etkileyebilir. Hastanın eşi ve doğacak çocuğu da bu hastalığı bünyesinde taşıyabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çok sayıdadır.

Genital Uçuk

Genital Uçuk

 

Genelde kadınlarda görülen bir zührevi hastalıktır. En büyük belirtisi vajinada görülen sivilce benzeri kaşıntılı ve ağrılı uçuklardır. Düşüğe, enfeksiyonlara, rahim ağzı kanserine neden olabilir.

HIV-AIDS

HIV AIDS

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en bilineni ve en korkutucusudur. HIV virüsü cinsel yolla bulaşıp AIDS hastalığına sebebiyet verebilir. AIDS hastalığının tedavisi yoktur. Sürekli halsizlik, cinsel organlarda ağrı ve yaralar, gece terlemesi ve aşırı kilo kayına sebebiyet verir.

Frengi

Frengi

Tüm vücudu etkileyen bir hastalıktır. Frengi görülen bir annenin bebeğinin de frengi olma olasılığı çok yüksektir. Frengi hastalığı vücuda girdiği yerde kendini gösteren bir hastalıktır. Hastalığın vücuda girdiği yerde şişkin ve ağrısız bir yara baş gösterir. Körlük, sağırlık gibi sinir sistemi hastalıklarına ve kanserlere sebebiyet verebilir. 

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Genel Belirtileri

  • Sık sık ateşlenme
  • Peniste sıvı akıntısı
  • Vajinada sıvı akıntısı
  • Sık sık idrara çıkma
  • Ağır geçen ishal
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Genital bölgelerde siğiller
  • Kadınlarda adet dönemi dışında meydana gelen kanamalar
  • İdrar yaparken yanma

Zührevi hastalıklardan korunmanın kesin ve en etkili yolu şüpheli cinsel ilişkilerden uzak durmaktır. Yine prezervatifler cinsel hastalıklardan korunmak adına en etkili yollardan biridir.

 

"Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar Nelerdir?" konusuyla ilgili aşağıda yer alan yorum kısmından ulaşabilir, soru sorabilirsiniz!