Canlılarda Beynin Önemi

. Peki beynin önemi nedir ve beyin sağlığını korumak için ne yapmalıyız beyin ne ile beslenir? Bu tarz beyi ile alakalı farklı soruların yanıtlarına göz atacağız ve beyin hakkında ilginç bilgilerden söz edeceğiz.

Canlılarda Beynin Önemi
Canlılarda Beynin Önemi

Çok hücreli pek çok canlıda, yaşamsal faaliyetleri yürüten ve düşünmeyi sağlayıp vücudu kontrol eden bir beyin bulunur. Peki beynin önemi nedir ve beyin sağlığını korumak için ne yapmalıyız beyin ne ile beslenir?  Bu tarz beyi ile alakalı farklı soruların yanıtlarına göz atacağız ve beyin hakkında ilginç bilgilerden söz edeceğiz. 

Beyin insan vücudunda ki en karmaşık ve zorlu yapılardan bir tanesidir. İnsanların yarattığı mükemmel buluşlar, teknolojik aletler, yemekler, dil eğitimi ve pek çok şey beynin sayesinde olmuştur. Beyin duygu, kişilik, karakter gibi pek çok şeyi etkileyen ve insanı insan yapan e önemli organlardandır. Tüm organlar vücudumuz için önemlidir ancak beyin durduğu zaman kişinin yaşamsal faaliyetleri göstermesi ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle beyin sağlığını nasıl koruruz, beyin sağlığı için ne yapmalıyız, beyin sağlığı testi yaptırarak ve beyine iyi gelen besinleri gıdaları tüketerek dikkat edebilir ve özen gösterebiliriz. 

Beyin, düşünmemizi, hareket etmemizi ve günlük hayatta yaptığımız tüm etkinlikleri gerçekleştirmemizi sağlar. Yediğimiz yemekten tat almamıza, gördüğümüz yazıları okumamıza, susayıp acıkmamıza, yürümemize ya da elimiz yandığında elimizi çekmemize yardımcı olan şey de beyindir. 

Anılarınızı saklamanıza, hatırlamanıza, formülleri ezberlemenize, sayısal düşünmenize ve sayılarla uğraşmanıza yardımcı olan şey yine beyindir. Beyin sağlığını korumak bu açıdan oldukça önemlidir. Yaşamınıza devam etmek için beyninizi korumalı ve beyin sağlığınızı göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. 

BEYİN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Beynin Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız

Ortalama bir insan beyninin gün içerisinde yaklaşık 50.000 düşünce ve fikir ürettiği bilinmektedir. Fakat pek çok insanda bu düşüncelerin yüzde 70’inin negatif olduğu tahmin edilmektedir. Aynı zaman da beyinde pek çok hücre bulunur ve beyin hücrelerinin hepsi birbirinden farklıdır. Beyinde yaklaşık olarak 10.000 belirli nöron türü vardır. Beyinde ki bu nöronlara zarar geldiğinde beyin yapısı ister istemez sağlığını kaybedebiliyor ve işlevini kusursuz bir şekilde yerine getiremeyebiliyor. 

Beyin sağlığını korumak için dengeli ve düzenli beslenmek aynı zamanda her gün yeteri miktarda su tüketmek oldukça önemlidir. Beynin büyük bir kısmı sudan meydana gelmektedir. Su tüketmediğiniz zaman beyinin işlevini yerine getirmesi çok daha zor bir hale gelebilmektedir. Muz, kuru baklagiller, üzüm çilek ve Türk kahvesi, beyin sağlığı için birebir olan besin ögeleridir. Ancak kahve tüketiminde dikkatli olmalısınız. Kafein içermiş olmasından dlayı dozajını kaçırdığınız zaman beyine ve beyin yapısına zarar verebilmektedir. Bu nedenle yalnızca gün içinde bir fincan içmeniz beyin sağlığınızı korumanızda yeterli olacaktır. 

Beynin sağlığını korumak için önemli olan bir başka etken ise uyku düzenidir. Uykunuzun belli bir düzende olması ve vücudunuz için yeterli olması oldukça önemli bir etkendir. Erken kalkıp gece geç saatlere kadar oturmadığınız da ve sabah kahvaltınızı yapıp beyniniz ve vücudunuz için gerekli besinleri tükettiğiniz zaman beyin sağlığı için büyük bir adım atmış olursunuz. 

Gün içerisinde bol bol kitap okuyarak ve zaman zaman bulmaca çözerek de hafızanızın kuvvetlenmesini ve beyninizin daha fazla işlev olmasını sağlarsınız. 

Beyin sağlığınıza önem vermelisiniz aksi halde, düşünme yetinizde zayıflamalar başlayabilir ve hafıza konusunda problemler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle gün içerisinde tükettiğiniz besinlere, spor yapaya ve beyin jimnastiği yaparak yap boz yapmayı ya da bulmaca çözmeyi ihmal etmemelisiniz. 

"Canlılarda Beynin Önemi" konusuyla ilgili aşağıda yer alan yorum kısmından ulaşabilir, soru sorabilirsiniz!