Çocuklar İçin Hafızayı Geliştiren 15 Temel Gıda

Doğru besinler doğru zamanda tüketildiği takdirde zeka ve konsantrasyon gelişiminde önemli katkılar sağlar. Hafızayı geliştiren besinler algı yeteneğimizi, hızlı düşünme-hızlı karar verme becerilerimizi, hafıza ve dikkatimizi güçlendirir.

Hafızayı geliştiren besinleri doğru zamanda bebeklerin ve gelişim çağındaki çocukların beslenmesine eklemek; bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişimleri (zeka gelişimi) için büyük önem taşıyor. Hafızayı geliştiren besinler adeta doğal dopingler gibidir.

İşte çocuklar için hafızayı güçlendiren 15 gıda:

Soya

Soya

Ostrojen salgılanmasını arttıran soya hafızayı güçlendiriyor. Soya sütü ya da soyalı yemekler bunamayı geciktiriyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Patates

Patates

Kan şekerini dengeli olarak yükseltiyor bu sayede zeka daha verimli çalışıyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Brokoli

Brokoli

Folik Asit eksikliği gerginlik, asabilik ve ilgisizliğe neden oluyor. Brokolide yüksek oranda bulunan folik asit bu sorunları ortadan kaldırıyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Çilek

Çilek

Antioksidan ve C vitamini deposu. Yaş ilerledikçe zayıflayan beyin fonksiyonları düzene giriyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Üzüm Suyu

Üzüm Suyu

Kısa ve uzun süreli hafızayı kuvvetlendirir. Ancak aynı etkiyi şarap göstermiyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Somon

Somon

Omega-3 yağları hem beyni koruyor hem hafızayı güçlendiriyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Sardalya

Sardalya

Sperm kalitesini arttıran selenyum oranı yüksek sardalya, stresi de azaltıyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Yoğurt

Yoğurt

İçinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı güçlendirip, beyni uyarıyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Yumurta

Yumurta

D vitamini deposu olan yumurta hücrelerin kendi kendini onarmasının sağlıyor ve beynin faaliyetlerini geliştiriyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Omega 3 Yağ Asidi

Omega 3 Yağ Asidi

Hafıza ve öğrenme kabiliyetini artıran omega 3 yağ asidi, beyin yorgunluğuna protein, konsantrasyon için demirli gıdalar, bunamaya karşı balık yağı, beyin işlevini artırmak için çinkolu besinler, beyindeki iltihaplanmaya karşı prebiyotikler ve probiyotikler de önerilen besinler arasında yer alıyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Sebze, Meyve, Çay ve Kakao

Sebze, Meyve, Çay ve Kakao

Bu besinlerde bulunan polipenol beyin gücünü artırarak beynin daha aktif olmasını sağlıyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Yeşilçay

Yeşilçay

Yeşilçayın içeriğindeki L-Theanine isimli amino asit yaratıcılığınızı artırıyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

B6 Vitamini

B6 Vitamini

Beyinsel işlevlerde zamanla kaybı engelleyen B6 vitamini olan liftli besinler hafıza güçlendirmeyi de artırıyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Tam Tahıllar

Tam Tahıllar

Tam tahıllar içeriğinde, kompleks karbonhidrat barındırdığından beynin ihtiyaç duyduğu glikozu sağlıyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.

Et Suyu

Et Suyu

Et suyu içeriğinde bulunan kolajen, prolin ve gilisin amino asitleri sayesinde beyni beslerken bağırsaktaki yararlı bakterileri yeniliyor. Bu şekilde hafızayı geliştirmeye yardımcı oluyor.