Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği fark etmez mutlaka birinden birinde domates ya vardır ya da yediğiniz şeyin içine dahil edilmiştir. Peki sizde domates sadece yemeklerimize dahil edeceğimiz bir sebze mi yoksa cildimiz için de şifa kaynağı mı? Gelin bu sorunun yanıtını aşağıda vermiş olduğumuz makelemizde inceleyelim.

Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir?
Domatesin Cilde Faydaları Nelerdir?

Her yemek yanında sofraları süsleyen domates eminim herkesin sevdiği sebzelerden birisidir. Domates olmadan bir yemek yapmak neredeyse imkansız olmaktadır. Çoğu zamanlarda çorbalarda bazen ise sebze yemeklerinde aynı zamanda salataların olmazsa olmazı haline gelen ve apayrı bir lezzet katan domates koyulmaktadır. Ülkemiz de ise domates tüketimleri oldukça fazla olmaktadır. Bahar ayları ile birlikte başlayan domates yaz aylarında ekimleri yapılarak yaz üretiminin daha fazla olmasından dolayı fiyatları daha uygun olmaktadır. O neden ile yaz aylarında daha fazla yenen domates tüketilmeye çalışılmalıdır. Çünkü domates kansızlığa iyi geldiği gibi cilt içinde çok fazla faydaları bulunmaktadır. Domatesin içermiş olduğu özler cilt sorunlarının bir çoğuna çözüm getirmektedir. Şimdi sizlere domatesin cilde faydaları nelerdir ve domates kürü nasıl yapılır konusu işleyeceğiz.

1.Domates Ciltleri Parlaklaştırır

Domates Ciltleri Parlaklaştırır

Domatesi çok fazla tüketen bireyler ciltleri pırıl pırıl ve parlaktır. Çünkü domates içermiş olduğu likopen ve antioksidan sayesinde cilde çok fazla parlaklık verir. Aynı zamanda doğal kırışıklık giderici etkileri de bulunmaktadır. Ciltlerin daha genç ve parlak görülmesini isteyen ve ferahlık olmasını isteyenler E vitamini olan domatesi düzenli bir halde tüketerek tüm bunlara sahip olabilmektedir. Ciltte oluşan kızarıklıklara ve aynı zamanda kırmızı ve siyah cilt lekelerine de çözüm imkanları sunmaktadır. İyi bir gözenek açıcı olan domates daha bir çok alternatifleri vitaminleri içerisinde barındırmaktadır.

2.Domates Doğal Maskedir!

Domates Doğal Maskedir!

Özellikle kadınlar günümüzde ciltlerine oldukça fazla önem vermektedir. Yaz aylarında maskelere ve daha bir çok lazer kliniklere dökülen masraflar çok fazla olmaktadır. Fakat doğal yöntemler ile çok fazla dökülen paraların oysa ki her gün evinizde ve sofralarınız da yer alan bir sebze ile çözüme ulaştığını duyduğunuz da çok şaşıracaksınız. Temiz ve kusursuz ciltlere sahip olabilmek oldukça kolaydır. Her gün sınırsız kozmetik ürünlerine dökülen paralar ciltlere sürülmektedir. Fakat bu kozmetik ürünleri gözeneklerin daha fazla büyümesine sebep olarak yüzeyinde bulunan tüm gözeneklerinde kapanmasına neden olmaktadır. Verilen paralar ile tekrar cildimizi bozarak daha da kötü hale getirebilmekteyiz. Fakat tüm kozmetik ürünlerinde kullanılan o pahalı temizlik ürünlerini ilk olarak çöpe atarak başlayabilirsiniz.

Kadınlar bu ürünleri kullanırken aynı zamanda bu gözeneklerin nasıl kapanacağı konusunda bazı uygulamalar yapmak isteyerek gözeneklerin kapanmasını isterler. Fakat bu esnada domates kadınların yardımına koşarak gözenekleri kapatmaya yardımcı olabilmektedir. Kozmetik ürünleri sebebiyle genişleyen gözenekler domates suyu ile küçülerek fakat ilk olarak domates maskesi hazırlamak gereklidir. Yalnızca domates suyu değil aynı zamanda limon da karıştırılarak dairesel hareketler yardımı ile cildin her yerine karışımı yedirin. Fakat bu işlemi pamuk ya da tonik yardımı ile tamamlayabilme imkanlarına sahipseniz eğer bu işlemler yapılabilmektedir. Her evde bulunan domatesin faydaları sadece bu kadar değildir. Bu maske 10 veya 15 dakika yüzünüzde kaldıktan sonra hemen arkasından bol su ile yıkanması gerekmektedir.

3. Ve sonuç olarak domates cildinizi koruyarak, parlak bir görünüm almasını sağlar!

Ve sonuç olarak domates cildinizi koruyarak, parlak bir görünüm almasını sağlar!

Böylece gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu işlem iki ya da üç gün boyunca uygulanarak bir süre sonrasında cildinizin ihtiyacı kalmadığını göreceksiniz. Kırmızı yaz domatesleri ile aynı zamanda yağlı ciltlerde oluşan sivilceleri de önlemektedir. Domatesin içerisinde bol miktarda A,K, ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler ise yağlı ciltlerde oluşan aknelerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Akneli cildin temizliği de çok iyi yapılmalıdır. O neden ile ilk olarak domatesin rendelenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda rendelenen domatese salatalık suyu ilave edilerek bu karışım sivilcelerin üzerine sürülmektedir. Belirli aralıklar ile bu karşımın yapılması halinde sivilcelerin azaldığı görülecektir.