E-Ticaret Nedir, E-Ticaret Yöntemleri Nelerdir?

E-ticaret nedir, E-ticaret yapma yöntemleri ile olumlu ve olumsuz taraflarını, E-ticarette Nasıl Kazanacağınızı ve E-ticaret Altın Kuralları nelerdir?

Günümüzde artık aklınızın ucuna gelebilen a’dan z’ye kadar her şey internet ortamında pazarlanmaktadır. Siz yeterki bir şey almak isteyin kampanyalar, ürünleri ücretiz kargolar, 3 al 2 ödeler yok efendim %70’e varan indirimler derken fiziksel mağazadan çok çok uyguna geliyor. Adam pantolon almak için mağazaya gidince soruyor şu site böyle kampanya yapabiliyorsa sende yapabilirsin fiyatını düşür diye ama işin arka kısmında bilinmeyen bir sürü şeyler mevcut. Şimdi ben size E-ticaret nedir, E-ticaret yapma yöntemleri ile olumlu ve olumsuz taraflarını, E-ticarette Nasıl Kazanacağınızı ve E-ticaret Altın Kurallarını kısaca anlatacağım.

E-Ticaret Nedir?

Firmaların kendi veya tedarikçisinin ürünlerini internet ortamında oluşturduğu sanal mağaza üzerinden insanlara ulaştırmaktır. Kaba ve herkesin anlayacağı tanım buna denk gelmektedir. E-ticaret sitelerinin sadece sanal mağazası olabileceği gibi, artık fiziksel mağazası olan çoğu şirketin de e-mağazası bulunmaktadır.

E-Ticaret Yapma Yöntemleri Nelerdir?

E-Ticaret Yapma Yöntemleri Nelerdir?
E-Ticaret Nedir, E-Ticaret Yöntemleri Nelerdir?

E-ticaret yapmaya başlamadan önce ne satacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. İnternette e-ticaret ile ilgili videoları izlediğiniz zaman hep duyarsınız dikey satış, yatay satış diye. İşte burada bahsedilen dikey ve yatay satışlar müşterilere genel olarak neyin satıldığını beyan etmektedir. Bunları kısaca açıklayalım;

A-) Dikey E-ticaret

Belirli bir kategoride ürün veya hizmet satışı yapan e-ticaret sitelerine dikey e-ticaret sitesi denir. Tanımdan da anlayacağınız üzere dikey e-ticaret sisteminde müşterilerinize sadece belli bir kategoride hizmet vermektesiniz. Bunun tabi ki avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.

Dikey E-ticaret avantajları:

 • Artık çok fazla e-ticaret sitesi olduğundan dolayı hedef kitlenize ulaşmakta hem hızlı olmalısınız hem de rakiplerinizi iyi seçmelisiniz.
 • Dikey e-ticaret sitelerinde tek bir kategori satışı yapacağınız için hedef kitleniz bellidir. Belli olan hedef kitleye ulaşmanız daha rahattır.
 • E-ticaret piyasanızda yer edinmiş bir rakibiniz yoksa ve sağlam adımlarla ilerliyorsanız kendinize çok çabuk yer edinebilirsiniz.
 • Belli kategori belli ürün demektir. Bu da belli ürünlerini stoğunuzda tutmak anlamına gelmektedir. Ürünler belirli olunca stok sayımı ve ürün alımınız daha kolay olacaktır.

Dikey E-ticaret dezavantajları:

 • Sadece belli bir ürün satmak istediğiniz kar marjını beraberinde getirmeyebilir.
 • Diğer rakibiniz ile olan rekabetinizde sizi ciddi anlamda maddi zarara uğratacak sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Şimdi bu hepsinde geçerli niye buna özellikle yazıyorsun diyebilirsiniz ama dikey e-ticaret rekabeti diğerlerine göre daha acımasız olmaktadır emin olun.
 • Müşterinize belli bir kategori ürünü sattığınız için kar marjınız ne kadar iyi olursa olsun, diğer kategorilerden ürün satamadığınız için büyük kar marjları beklememek gerekiyor.

B-) Yatay E-ticaret

Birbirinden bağımsız farklı kategorilerdeki ürün veya hizmeti satışa sunan e-ticaret sitelerine yatay e-ticaret sitesi denir.

Yatay E-Ticaret’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?1

 • Yatay e-ticaret siteleri çoğunlukla çok fazla ve farklı kategorilerde ürünlere sahip oldukları için geniş bir kitleye hitap ederler.
 • B2C olarak çalışma mantığı olduğu için stok tutmanıza gerek yoktur. Ancak ekip ve lojistik maliyetleri yüksektir.
 • Yatay E-Ticaret Modelinde başarı sağlam tedarikçi ve yüksek trafikten geçer, bu da yüksek reklam maliyeti demektir. Yüksek trafik aynı zamanda E-Ticaret Altyapı maliyetlerini de önemli ölçüde artırır.
 • Yatay E-Ticaret sektörünün iş hacmi, büyük yatırımcıyı cezp eder. Bu nedenle rekabet yüksektir.
 • Yatay E-Ticareti her anlamda kurmak, idare etmek, başarılı bir konuma getirmek dikey e-ticarete göre çok zordur.

E-Ticaret Yapma Yöntemleri Nelerdir?

E-ticareti iki ana kola ayırarak daha sonra çeşitlendirmek mantıklı olacaktır.

1-      Dikey E-ticaret

2-      Yatay E-ticaret

Ardından tabi ki stoklu e-ticaret ve stoksuz e-ticaret satış diye ikiye ayırmamız gerekecektir.

"Stoklu ve Stoksuz E-Ticaret Nedir Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızı da ele almıştık. İlgili yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.