Ellerde Oluşan Lekeler Nedir? Nasıl Geçer?

Ellerde oluşan lekeler genellikle yaşlılığa bağlı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Güneş ışınlarına daha fazla maruz kalan eller, surat ve boyun bölgesinde kahverengi lekeler daha sık görülmektedir. Ellerde oluşan kahverengi kirlerin sebepleri ve tedavi yöntemleri yazımızın devamında yer almaktadır.

Ellerde Oluşan Lekeler Nedir? Nasıl Geçer?
Ellerde Oluşan Lekeler Nedir? Nasıl Geçer?

Ellerde Oluşan Lekeler

Ellerde oluşan kirler genellikle yaşlılığa bağlı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Güneş ışınlarına daha fazla maruz kalan eller, surat ve boyun bölgesinde kahverengi kirletilmelere daha sık tesadüfülür. Ellerde oluşan kahverengi kirlerin sebepleri ve rehabilitasyon usulleri yazımızın devamında yer almaktadır.

Kahverengi lekeler, cilde rengini veren melanin hücrelerinin yoğunlaşması neticeyi ortaya çıkmaktadır. Ellerde oluşan kirler homonal balanssızlık, ilaç kullanımı ve neticeyi de ortaya çıkabilmektedir. Bazı vaziyetlerde stres etmeni de ellerde kirletilmelere yol açabilmektedir. Cildin üst katmanını atayan ve cildin kendisini yenilemesini sağlayan usullerle ellerdeki kirler giderilebilmektedir. Ciltteki melanin seviyesini etkileyerek kirlerin giderilmesini sağlayan lazer rehabilitasyon usulü en süratli netice veren usuldür.

Yevmiye yaşamda el ve suratınızda kir yaradılışını önlemek için güneş kremi kullanmanız gerekmektedir. Güneş kremleri yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da güneşin hasarlı ışınlarına karşı cildinizi gözetmektedir. Salisilik asit ve c vitamini içerikli el kreminizi uyumadan evvel ellerinize sürmeniz bu kirlerin görünümünü eksiltecektir.

Kahverengi Lekeler İçin Natürel Çözümler

Ellerde Oluşan Lekeler İçin Maske

Malzemeler

  • Haşlanmış patates suyu
  • 1 yemek kaşığı gliserin
  • 1 orta boy patates
  • 1 çay kaşığı kabak çekirdeği yağı
  • 1 tatlı kaşığı karbonat

Orta boy patatesi haşlayın ve suyunu ayırıp bu suya değişik malzemeleri ilave edip karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı ellerinize sürüp 60 dakika bekletin ve ardından yıkayıp el kreminizi ellerinize sürün. 2 günde 1 olmak üzere kirler giderilene kadar yineleyebilirsiniz.

Ellerde Oluşan Lekeler İçin Maske

  • 1 adet yaban turbu
  • 2 tatlı kaşığı limon suyu

Turbu rendeleyip limon suyu ile karıştırın ve ellerinizde kir bulunan bölgelere uygulayıp 10 dakika bekletin. Ardından ellerinizi bol su ile yıkayıp durulayın. Haftada 2 kere yinelediğinizde kahverengi kirlerin giderilmesini sağlayacaktır.

Ellerde Oluşan Lekeler Elma Sirkesi

  • 1 adet kırmızı soğan
  • 3 tatlı kaşığı elma sirkesi

Soğanın suyu ile elma sirkesini karıştırıp pamuk desteğiyle ellerinizde kir bulunan bölgelere sürün. Kuruduktan sonra ellerinizi yıkayarak durulayın. Kirlerin giderilmesini sağlayacak olan karışım alıngan olan ciltlerde 3 günde 1 olmak üzere, değişik cilt tiplerinde ise her gün kirler giderilene kadar kullanılabilir.