Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı, standart bir doğum kontrol yöntemi olmayan, beklenmedik olaylara tedbir olarak düşünülmüş bir yöntemdir. Girilen ilişkiden sonra sperm yumurta ile birleşmiş ise söylenmesi gerçekleşen yumurtanın rahim içinde kalmasının engellenmesi ertesi gün hapı sayesinde olur.

Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?
Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hap içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunur. Hapı kullanmış olan kadınlardan yüzde ikisinde hamilelik riski devam edebilir. Hap, eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilir.

ERTESİ GÜN HAPI ​​NE ZAMAN KULLANILIR?

Birinci hap cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde alınmalıdır. Bir sonraki hap ise ilk haptan on iki saat sonra alınmalıdır. Birinci hapın alınması ne kadar gecikirse etki o kadar azalır. Bu nedenle ertesi gün hapının cinsel ilişkiden sonra olabildiğince erken alınması gerekir. Eğer ki yetmiş iki saatlik süre aşıldıysa, cinsel ilişkiden sonraki beş gün içerisinde kullanıldığında hamileliği engelleyen ertesi gün spiralinin doktor tarafından yerleştirilmesi olanağı da vardır. Tüm hayat boyunca dört beş kereden fazla kullanılması doktorlarca tavsiye edilmez.

ERTESİ GÜN HAPININ SAĞLIK AÇISINDAN ZARARLARI

Ertesi gün hapının insan hayatı boyunca çok sık kullanılması doktorlarca tavsiye edilmez. Yaygın yan etkilerden biri göğüslerde hassasiyet yaşanmasıdır. Bu hassasiyet hap alındıktan yaklaşık kırk sekiz saat sonra yok olur. Bunun yanında, adet düzenine etkileri de vardır. Ertesi gün hapları yüksek miktarda. Kadınlık hormonları içerir, bu yüzden adet düzeninde bozulmalar yaratabilir. Bunlardan ayrı olarak; baş dönmesi, mide bulantısı, karın ağrısı, halsizlik de diğer semptomlar arasında sayılabilir. Bu etkiler uzun süreli olmayabilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı, ertesi gün hapı sağlık açısından sürekli olarak kullanılabilecek bir hap değildir. Bu yüzden her cinsel ilişkiden sonra kullanılması uygun değildir. Aksi takdirde vücudun hormonal dengesi ciddi anlamda zarar görebilir. Doktor kontrolünde kullanılması daha sağlıklıdır.

"Ertesi Gün Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?" konusuyla ilgili aşağıda yer alan yorum kısmından ulaşabilir, soru sorabilirsiniz!