Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Müjdesi

Ev Kadınlarına müjde devletten geldi. İş sahibi olmak isteyen Ev Kadınları artık bankaların acımasız kredileriyle uğraşmak zorunda kalmayacak.

Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Müjdesi
Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Müjdesi

Ev Kadınlarına müjde devletten geldi. İş sahibi olmak isteyen Ev Kadınları artık bankaların acımasız kredileriyle uğraşmak zorunda kalmayacak. Devlet, Ev Hanımlarına Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) eli ile faizsiz olarak kredi verecek.

Ev kadınları tarafından sevinçle karşılanan haberin detayları ise şu şekilde:

Ev kadınları iş kurmak istedikleri takdirde KOSGEB’e başvurarak 15 bin TL’ye kadar faizsiz kredi alabilecekler. Bu kredinin en güzel tarafı ise bankalar gibi parayı aldıktan hemen sonra ödemenin başlamaması ve ödeme anında üzerine faiz binememesi. Evet, yanlış okumadınız Ev Kadını olarak KOSGEB’den 15 bin TL’ye varan kredi alacaksınız ve hemen ödeme derdi, üzerine ne kadar faiz biner derdiniz olmayacak. Devlet, Ev Kadınlarının durumunu göz önünde bulundurmuş olmalı ki ödemeler için 2 yıl sonra kapıları çalmaya başlayacak. Sadece faizsiz kredi olarak değil hibe ve teşvik anlamında da devletin erkeklere nazaran, kadınların ön başvurularını daha fazla onayladığının altını çizmekte fayda var. Tabi bu desteklerin sebebinin Kadınların ele aldıkları işleri daha fazla sorumluluk alarak yapmasının ve daha uzun süreli düşünerek yapmalarının çok fazla katkısı bulunmakta. Devlet sürdürebilir aktif hizmeti göz önünde bulundurduğunda erkeklere oranla kadınların daha fazla işlerini sürdürebildiğinin farkına vardığından haliyle ön başvurularda kadınlara daha fazla onay vermekte.

Bütün bunların yanında aldığınız faizsiz kredi için 2 yıl boyunda tek kuruş ödeme yapmazken, kredi vadeniz ise 8 yılı buluyor. Daha önce kredi kullanmış insanlar bilirler ki bu oranlar hiçbir bankanın sunmayacağı ve alternatifi dahi söz konusu olmayan rakamlar. Ayrıca yukarı da Kadınların hibe alabileceğinden de bahsetmiştik. Eğer sizlerde iş kurmayı düşünen bir girişimciyseniz yapmanız gereken hemen bulunduğunuz ildeki KOSGEB il müdürlüğüne giderek, gereken evrakları toparlayıp ön başvuru yapmaktır. Projeniz kabul edilebilir bir proje ise çok büyük ihtimalle kabul görecek ve kendi işinizin sahibi olmanız için önünüzde hiçbir sebebiniz kalmayacak. Faizsiz krediden yararlanmak için bazı meslek alanları öncelikli, bunların başında El Sanatları, Tarımsal Ürünler ve Yöresel Ürünler üretimi yapan meslekler geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının destek verdiği, “Gelir Getirici Projeler” isimli Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi projesi için il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Detaylı bilgi için İlinizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını internette aratarak iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.