Evde Bira Nasıl Yapılır?

Evde bira yapımı, son zamanlarda alkollü içkilere gelen aşırı zaman sonrasında insanlar tarafından merak edilen konular arasına girdi. Sizlere bu yazımızda zahmetli olmasına karşın, maliyet açısından oldukça karlı olan evde bira yapımından bahsedeceğiz. Bu yazımızı okuduktan sonra, evde kendi biranızı yapmanız mümkündür.

Evde Bira Nasıl Yapılır?
Evde Bira Nasıl Yapılır?

Biranın ana malzemesi olan arpadır. Arpayı biraya çevirmek için ilk olarak arpa özü hazırlamanız gerekiyor.  Farklı bira türleri için, farklı araç kitleri satılmaktadır. Kitlerin içinde kurutulmuş şerbetçi otu özü ve bira mayası da yer alıyor. Bir kitten 2,5 Litre civarında bira çıkmaktadır.

Evde Bira Yapma Aşamaları

İlk aşamada, büyük bir tencere içerisine su koyarak kaynatmanız gerekmektedir. Su kaynamaya başladığı zaman, tencereyi ateşten alın ve içerisine arpa özü ekleyin.  Sonrasında, suyun için pıhtı kalmaması için karıştırmanız gerekiyor. Şerbetçi otunu da ekledikten sona kaynatmaya başlayabilirsiniz.
Bu süre zarfında arpa karışımı köpüklenir ve taşar. Taşma, biranın tadından eksilmelere neden olur. Bu nedenle taşmamasına olabildiğince özen göstermeniz gerekiyor. Bir iki adet temiz bakır madeni para, taşmanın önüne geçmek için sizlere yardımcı olacaktır.

Bira Yapımının incelikleri

İşlem bittikten sonra, sıvıyı tekrar oda sıcaklığına gelene kadar soğutmanız gerekiyor. Bu şekilde mayalanma sağlanır. Soğumuşa arpa karışımını plastik bir sürahiye dökün. Bunu biraz yüksekten yapmanız gerekiyor. Bu şekilde mayanın gelişmesi için gereken oksijeni vermiş olursunuz. Sürahinin kalan kısmını 2,5 litreye tamamlayacak şekilde su ile doldurmanız gerekiyor. Bir kere daha havalandırmak için sürahiye aktarın.
Bir mayasını 32-38 derece arasında içi ılık su dolu fincan ile ıslatın. Mayayı çözülünceye kadar karıştırın ve sürahi karışımına ekleyin.  Karışımı kuvvetli bir şekilde karıştırın. Sürahinin ağızını sıkıca kapattıktan sonra 2 hafta bekletin. Bir hafta beklediğiniz zaman, bira karışımının iyice köpüklendiğini görürsünüz. Bu mayalanmanın başladığı anlamına gelir. 14 gün sonra da tam anlamı ile tadına kavuşur.
Evde bira yapımı, son zamanlarda daha fazla merak edilen bir konu haline geldi. Özellikle bira zamlarının bunda büyük bir etkisi olduğunu ifade etmek mümkündür. 

"Evde Bira Nasıl Yapılır?" konusuyla ilgili aşağıda yer alan yorum kısmından ulaşabilir, soru sorabilirsiniz!