Fatih Portakal Kimdir Nereli Biyografisi

Fox TV ekranlarında sunduğu haber programlarında adından oldukça bahsettiren Fatih Portakal Türk gazeteci, sunucu ve YouTuber kimdir biyografisi

Fatih Portakal Kimdir Nereli Biyografisi
Fatih Portakal Kimdir Nereli Biyografisi

Doğum Tarihi: 2 Şubat 1968 (53 yaşında)
Doğum Yeri: Nazilli, Aydın
Milliyeti: Türk
Eğitimi: İzmir Atatürk Lisesi, İstanbul Üniversitesi
Mesleği: Gazeteci, sunucu, yazar
Kiminle Evli:  Armağan Portakal (1997)
Ödülleri: Altın Kelebek En İyi Erkek Haber Sunucusu (2016)

Eserleri

  • Ses'SİZ (2012)
  • Aklımla Dalga Geçme (2016)

Youtube Kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCTRxpG0DLS9eNmeeqTsz_jQ

2 Şubat 1968 tarihinde, Aydın’ın Nazilli ilçesinde, rahmetli anneannesinin evinde, bir cuma günü doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

1993-1996 yılları arasında Avustralya’nın Sydney kentinde çalıştı ve yaşadı.

1996’da, İzmir’de, Star TV’de muhabir olarak mesleğe adım attı. ‘Batı Yakası’ adındaki programı hazırlayan ekibin içinde yer aldı.

Kısa süre İzmir Doğan Haber Ajansı’nda çalıştıktan sonra, 2006 yılı Ağustos ayında İstanbul’a taşındı. Kanal D Haber ekibi içinde yer aldı. CNN Türk için, ‘Seçim Çadırı’ ve ‘Sokak TV’ programlarını, Türkiye’yi dolaşarak halkın içinde yaptı. Bunları yaparken, Best FM’in önemli klasiklerinden ‘Konuşan Türkiye’ adlı radyo programını hazırlayıp sundu.

2010 yılında haber merkezinden ayrılarak, Kanal D’de ‘Ne yapmalı?’ programının sunucusu oldu. Tekrar muhabirliğe dönmedi. Tercihini bu kez haber programından yana kullandı.

2010 yılı yazından itibaren Fox TV’de, ‘Fatih Portakal’la Çalar Saat’ programını yapmaya başladı. Aynı kanalda ‘Fatih Portakal ile Türkiye’nin Trendleri’ haber aktüalite programını yaptı.

2013 yılında, Fox TV’de “Fatih Portakal ile Fox Ana Haber” bültenini sundu. 2020 yılı eylül ayında emekli olarak görevine kendi isteği ile veda etti.

Geleneksel ana haberi, sosyal medya ile kaynaştırıp, dinamik, konuşan ve konuşturan bir bülten haline getirdi. Bu tarz habercilik bazı üniversitelerde akademisyenler tarafından tez konusu olarak yazıldı.

Bir vakıf üniversitesinde, iki akademik yıl gazetecilik ve habercilik dersi verdi. Yaşanmakta olan gerçek öykülerin anlatıldığı ilk kitabı ‘ses’SİZ’, 2012 baharında Postiga Yayınevi’nden çıktı.

2016 yılında Can Yayınları’ndan çıkan kitabı ‘Aklımla Dalga Geçme’ Türkiye’de yaşanan siyasi, ekonomik ve sosyal olayları anlatıyor.

Armağan Portakal ile evli. Çocuksuz bir aileye sahip.

Kaynakça

https://www.fatihportakal.com/hakkimda (28.03.2021 tarihinde arşivlendi)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Fatih_Portakal (28.03.2021 tarihinde arşivlendi)