Geri Dönüşüm Nedir? Faydaları Nelerdir?

Geri Dönüşüm; adından da anlaşıldığı gibi atıkların yeniden değerlendirilerek tekrar kullanımı sağlanmasıdır.

Geri Dönüşüm Nedir? Faydaları Nelerdir?
Geri Dönüşüm Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bir çok yiyecek ve ambalajlar üzerinde Geri Dönüşüm ibaresi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Demir, Çelik, Bakır, Aliminyum, Kurşun, Piller, Kağıt, Plastik, Cam, Kaucuk, Motor Yagları, Beton, Röntgen Filmleri, Elektronik Atıklar, Organik Atıklar, Akümülatörler ve Araç Lastikleri Geri dönüşümü sağlanan maddeler yada ürünlerdir.

Geri Dönüşümün en büyük amacı ; çevre kirliliğini önlemek, geleceğe ve ekonomiye yatırım yapmak ve doğal kaynakları koruyarak kullanılan üründen tekrardan fayda sağlamamızı amaçlar.

Geri dönüşümü örneklemek gerekirse; kağıt ihtiyacı için sürekli ağaçların kesilmesi. Bu insan oğluna verilebilecek en büyük zararlardan biridir. Ne kadarda kağıt ve kalem gibi ihtiyaçlarımızı giderse bile; doğanın dengesini bozmanın en büyük nedenlerinden biridir. Ağaçlar oksijen üreterek insanların yaşamasına neden olmaktadır. Bu gibi sorunlara neden olmamız için kullandığımız kağıtları geri dönüşüme göndererek yeniden fayda sağlayabiliriz.

Plastiğin Geri Dönüşüm evresine örnek bir resim;

Plastiğin geri dönüşümü

Geri Dönüşümü bir evre gibidir. Kullan işini gör, işin bittiğinde geri dönüşümle yeniden faydalanma mantığıdır.

Geri Dönüşümün faydalarını yukarıdaki yazımızı okuduktan sonra anlamışsınızdır. Ekonomiye ve insanlığa faydası bulunmaktadır.

Yurt dışındaki ülkelerde Geri Dönüşüm işlemine daha çok önem gösterilmektedir. Ama günümüzde Ülkemizde de geri Dönüşüm ile ilgili yasalar oluşmakta ve dikkat ederseniz bir çok yerde geri dönüşüp için konteynerler bulunmaktadır.

Geri dönüşüm iş istihdamını da artırdığını bilmenizde fayda vardır. Ülkemizde işsizlik oranı oldukça yüksektir.

Geri dönüşüm mantığını bilgisayardaki geri dönüşüm kutusu olarak da düşünebilirsiniz. Sildiğiniz bir dosyanın tamamen bilgisayardan silinmeden önce geri dönüşüm kutusuna atılır. Amaç olur da yeniden işinize yarayabilir mantığı.