Gözyaşı Neden Tuzludur?

Bugün ki yazımızda sizlere, gözyaşı neden tuzludur? Sorusunun cevabını vereceğiz. Hemen hemen herkes bu sorunun cevabını merak edip aklından geçirmiştir.

Gözyaşı Neden Tuzludur?
Gözyaşı Neden Tuzludur?

Şiddetli ağladığımız zaman ya da yavaş yavaş süzülen gözyaşları gözlerimizden aşağı doğru aktığı zaman illaki ağzımıza da girmiştir ve tuzlu tadını herkes almıştır.
Gözyaşı sıvısı, ter ve idrar gibi bir vücut sıvısıdır ve vücut sıvılarımızın hepsinin içerisinde bir miktar çözünmüş tuz bulunur. Bu durum her ne kadar şaşırtıcı bir durum olup gereksiz gibi görünse de gözyaşının içerisinde ki tuz bir takım mikroorganizmaların göze ulaştığı zaman savunmaya geçerek hastalık etkenin ortadan kaldırılmasını sağlar. 

GÖZYAŞI NASIL OLUŞUR?

Gözyaşı nasıl oluşuyor sorusu da en az gözyaşı neden tuzludur sorusu kadar merak edilen bir sorudur. Göz kapaklarımızda bulunan gözyaşı bezi olarak adlandırdığımız bezler, sürekli bir şekilde gözyaşı sıvısı oluşturmakta görevlidir. Her göz kırpışımızda bu sıvı gözün yüzeyine yayılır ve göz sağlığının korunmasını sağlar. 
Gözyaşı neden sıcak akar?, gözyaşı tuzu oranı nedir, gözyaşı neden tuzsuzdur, gözyaşının neden azaldığı da çok fazla aranan ve merak edilen konular arasındadır. Şimdi hep beraber bu soruların da cevabını yanıtlayalım.

GÖZYAŞI NEDEN SICAK AKAR?

Yapılan araştırmalarda, döktüğümüz gözyaşlarının sebebine bağlı olarak içerisinde bulundurduğu kimyasalın da farklı olduğu görülmüştür. Gözyaşının sıcak olmasının sebebi ise vücut ısısından kaynaklanmaktadır. 

GÖZYAŞI TUZ ORANI NEDİR?

Gözyaşı, Gözyaşı Nedir, Gözyaşı Tuz Oranı NedirGözyaşı pek çok duyguyla beraber oluşan bir vücut sıvısıdır ve içerisinde pek çok farklı bileşen içerir. Ancak gözyaşının %92’lik bir kısmı sudan meydana gelmektedir. Geri kalan %8’lik kısmında ise kan plazmasıyla hemen hemen aynı oranda, glikoz, tuzlar ve organik maddeleri bulundurur. Ancak unutulmamalıdır ki tüm gözyaşları aynı değildir. 

GÖZYAŞI HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Hemen hemen herkes belli bir süre içerisinde gözyaşlarını boşaltmak zorunda kalabilir. Gözyaşı pek çok sebepten dolayı gözlerimizden dökülebilir. Bazen ağladığımız için bazen güldüğümüz için bazen de korktuğumuz için gözyaşlarımız akar ve ağlarız. Kısaca hemen hemen her duygu değişiminde doruklarda yaşandığı zaman gözyaşı gözlerden akabilir. Bu durum oldukça normaldir. Ancak gözyaşı hakkında ilginç bilgiler de vardır mesela bilim insanları insanların neden ağlama gereği duyduğunu ve duygular sonucu neden gözyaşının aktığını hala bilemiyor. Bir şaşıracağınız durum ise gözyaşı salyaya benzer, salyanın içerisinde ki bileşenlerle aynıdır. 


Bunu hemen hemen herkes bilir ama bilimsel olarak kanıtlanması bu durumu daha da ele alınır kılar. Kadınlar erkeklere göre daha fazla ağlar. Yapılan çalışmalar doğrultusunda bir kadının bir ayda ortalama 5 defa ağlarken bir erkeğin yalnızca 1 defa ağladığı görülmüştür. Ayrıca bir kadın ağlarken bu süre yaklaşık 6 dakika sürerken bir erkek ağladığı zaman bu süre 4 dakika olarak gözlemlenmiştir. Bu durum kültürel bir durum olarak kabul edilmektedir. Yaşanılan topluma ve ülkeye göre bu süreler ve sıklıklar daha farklı olabilmekte ve değişiklik gösterebilmektedir. 

AĞLARKEN NEDEN BURNUMUZ AKAR

Pek çok kişi fark etmiştir. Ağlarken burnumuz sık sık akar. Gözyaşı bezi ve burun kanalları arasında bir köprü vardır ve gözyaşı ilk olarak burun kanallarına aktığı için ağladığımız zaman bir yandan da burnumuz akar. Yani burnumuzdan akan şey aslında yine gözyaşımızdır. 

TİMSAH GÖZYAŞI NEDİR

Hepimiz illaki ‘’timsah gözyaşları’’ bunlar diye bir söz duymuşuzdur. Yapılan bir araştırmaya göre timsahların gerçekten ağladığına ancak gözyaşlarının ve ağlamalarının sebebinin üzüntü olmadığına varılmıştır. Bu nedenle ağlayan kişilere üzüntüden ağladığı düşünülmediği için timsah gözyaşları da denmesinin sebebi budur.

 

"Gözyaşı Neden Tuzludur?" konusuyla ilgili aşağıda yer alan yorum kısmından ulaşabilir, soru sorabilirsiniz!