Hipermetrop Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Hipermetrop hastalığı; gözlerde şekil bulma ve görme şeklinde ortaya çıkan görselin sağlanmasıyla görevli ağ tabakanın arka kısmına, gözlere yansıyan ışınların odaklanması neticesinde ortaya çıkan bir göz hastalığıdır.

Hipermetrop Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi
Hipermetrop Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Hipermetrop hastalığına sahip olan kişilerin uzak mesafedeki nesneleri görmek de herhangi bir sıkıntı yaşamasalar da, yakın mesafedeki nesneleri görürken zorluk çektikleri bilinmektedir. Kısacası yakın mesafeyi görememe hastalığı, diyebiliriz. 

Hipermetrop Hastalığı Nedenleri 

Yaygın görülen göz hastalıklarından biri olan hipermetrop nedenleri, şunlardır.

  • Kornea ve merceğin yarıçapında bulunan eğrilik
  • Gözün ön ya da arka kısmının olması gerekenden kısa olması neticesinde, yakın mesafenin görülmesinde zorluk çekmek 
  • Sağlıksız yaşam biçimi ve yaşlılık 
  • Ailede var olan benzer göz hastalıkları 
  • Doğuştan gelen sebepler 

Gibi nedenler, hipermetrop nedenleri arasında gösterilmektedir. 

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir?

Hipermetrop hastalığı belirtileri, şunlardır.

  • Anormal derecede dikkat dağınıklığı görülmesi,
  • Gözlerde sık ve uzun süreli ağrı ve yanmalar kitap okumak, çizim yapmak ya da bilgisayar kullanımı gibi aktivitelerde zorluk çekmek ve gözleri kısmak,
  • Yakın mesafeli işlerde işin uzun sürmesi durumunda ortaya çıkan baş ağrısı, 
  • Gözlerin normalden daha fazla kırpılması,
  • Gözlerde yaşarma ve kızarıklık,

Gibi işaretler, hipermetrop hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Hipermetrop Teşhisi Ve Tedavisi

Hastalığın teşhisi için, öncelikle göz doktorunun farklı ölçümlemeler yapması gerekmektedir. Hastalığın teşhisi için yapılacak ölçümlemeler, tedavi aşamasındaki ilk ve önemli süreci oluşturmaktadır. 
Yukarıdaki belirtilerin olup olmadığını doktor hastadan dinledikten sonra, yapılan teknolojik ölçümler sonrasında hipermetrop belirtisinin kuvvetlenmesi üzerine, farklı tahlil ve testlerde yapılmaktadır. Kesin olarak hipermetrop bulgusuna rastlanması durumunda, hastalığın tedavisi için süreç başlatılır. 
Hastalığın tedavisinde ki asıl amaç, gözün arka kısmına düşen ışığın normal olan yere, yani ön kısma düşmesini sağlamaktır. Hipermetrop tedavisinde farklı birçok seçenek uygulanmaktadır. Bu seçenekler arasında lens ve gözlük kullanımının yanı sıra, cerrahi operasyonlarda yer almaktadır. 
Cerrahi Tedavi Yöntemi: Hafif ve orta dereceli rahatsızlıklar için, cerrahi operasyon kesin başarı sağladığı için tercih edilmektedir. 
Kontakt Lens Kullanımı: Gözlük tedavisine göre daha estetik olan kontakt lens kullanımı, hastalığın tedavisinde en yaygın tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Ancak bu yöntemde hijyene, önemli ölçüde dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastanın göz hijyenine dikkat etmemesi halinde, farklı komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali yüksektir. 
Gözlük Kullanımı: Gözlük kullanımı da, hastalığı tedavisinde fazlaca tercih edilen yöntemler arasındadır. Gözlük kullanımının fazla bakım gerektirmemesi ve daha pratik olması nedeniyle, diğer yöntemlere göre daha fazla tercih edilmektedir. Gözlükle tedavi yöntemi hastalık için kesin sonuç vermese de, gözlük kullanımı boyunca hastalığın olumsuzlukları önemli ölçüde ortadan kaldırmaktadır.