Kaliteli Web Tasarımın Siteye Faydaları

Kaliteli web tasarımın siteye faydaları son Google algoritma güncellemesi ile daha fazla önem kazanmıştır.

Kaliteli Web Tasarımın Siteye Faydaları
Kaliteli Web Tasarımın Siteye Faydaları

Her geçen gün değişen ve farklılık gösteren Google algoritması, SEO çalışmalarının yapılmasında da fazlaca çeşitlilik arz edecek detayları ortaya çıkarmıştır. SEO için 200'e yakın farklı kriter saymak mümkün olsa da, bu kriterlerden bir tanesi de, kaliteli bir şekilde yapılacak web tasarım çalışmasıdır. Kaliteli web tasarımın siteye faydaları son Google algoritma güncellemesi ile daha fazla önem kazanmıştır. 
Zira Google son yaptığı güncellemeler sonrasında, gerek site hızına ve gerekse ziyaretçilerin web sitesinde geçirmiş oldukları zamana daha fazla önem vermektedir. Web sitenizde sunduğunuz içerik ne kadar kaliteli olursa olsun, Google bu içeriğin yaklaşık okunma süresini kelime sayısına göre tahmin etmektedir. Eğer ki ziyaretçilerinizin önemli bir kısmı girdiği içerikte normal okunma süresinden çok daha kısa sürede ayrılıyorsa, Google yapay zekası bunu içeriğin kaliteli olmadığı şeklinde algılamaktadır. 
Zira insan mantığı ile kıyasladığımızda da, bir yapay zekanın bu süreci bu şekilde algılamasının oldukça mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Daha anlaşılır bir şekilde konuyu ele alacak olursak, yapay zeka insanların önemli bir kısmının çok kısa sürede siteyi terk etmesi durumunda, ziyaretçinin web sitesinde aradığını bulamadığı şeklinde yorumlamaktadır. 
Hemen asıl konumuz olan kaliteli web tasarımın siteye faydaları konusuna değinecek olursak, şunları söyleyebiliriz. 

Site Hızına Etki Eder

İyi bir şekilde hazırlanmış tasarım çalışması, web sitesinin açılış ve ziyaretçinin sitede gezinme hızına büyük katkı sunmaktadır. Web sitelerinin hızlı açılması ve ziyaretçinin sayfalar arasında hızlı bir şekilde gezilmesi, son Google algoritma güncellemesi ile daha önemli hale gelmiştir. Yani günümüzde site hızı, önemli bir SEO kriteridir. 

Sitede Kalma Süresi ve Sayfa Görüntülenmesi

Nitelikli bir şekilde yapılmış web tasarım çalışması, sadece sitenin görselliğine değil aynı zamanda ziyaretçilerin sitede daha uzun kalmasına yardımcı olur. 
Sayfalar arasında hızlı ve sorunsuz bir şekilde gezinen ziyaretçi, web sitenizde daha uzun kalacaktır. Bu durum ise web sitenizin tüm içeriklerinin, genel arama sonuçlarında daha ön planda olmasını sağlayacaktır.

Daha Fazla Ürün Satışı ve Reklam Tıklanması 

Kaliteli web tasarımın faydaları arasında verdiğimiz ziyaretçinin web sitesinde daha uzun süre kalması, ziyaretçinin ürünlerinizi satın alma eğilimini artıracaktır. Bunun yanı sıra kullanmış olduğunuz tıklama ya da görüntülenme başı ücret veren reklamların, görüntülenme ve tıklanma sayılarını artıracaktır.

Arama Sonuçlarında Tercih Sebebi 

İçeriği ile birlikte web sitenizin tasarımından da memnun kalan ziyaretçi, daha sonraki aramalarda web sitenizi arama sonuçlarında gördüğünde, sizi tercih etme olasılığı çok daha yüksek olacaktır. 

Sektörünüze Uygun Tasarım 

Web siteniz için özel yapılacak tasarım tamamen sektörünüzle uyumlu olacağı için, web sitenizi çok daha fonksiyonel hale getirecekler. Gerek özgünlük açısından fayda sağladığı gibi, gerekse ihtiyaçlarınıza tam olarak cevap verecek bir çalışma ile kazançlarınızı çok daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz.
Kaliteli web tasarımın siteye faydaları konusuyla alakalı sorularınızı, yorum kısmından editörlerimize ileterek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.