Logo Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Logo tasarımı, son zamanlarda bilgisayar ile ilgilenen kişiler tarafından merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Logo tasarımının nasıl yapıldığını öğrenmeden önce ilk aşamada logonun ne olduğunu, logo tasarımlarının çeşitlerini ve nasıl olması gerektiğini öğrenmek gerekiyor.

Logo Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?
Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Logo, işletmelerde, bir markayı diğer bir markadan ayırmak için imajını yansıtan, markanın harf, görsel ve ya simge kullanılarak oluşturulan özgün çizim modelidir. Baktığımız zaman bir çok ünlü markanın akılda kalıcı logoları olduğunu görebiliriz. Aynı zamanda her ne kadar basit bir detay gibi görünse de, akılda kalıcılık açısından logo seçimin çok önemli olduğunu ifade etmek gerekiyor. Bu da logo tasarımının bir iş kolu haline gelmesinde önemli bir etkendir.
İşletmeler, eleman, mekan ve ürün kadar işletmenin belirlediği amaçlar doğrultusunda logo tasarımına da ihtiyaç duymaktadır. Ticaret var olduğu günden bu yana, rekabet kaçınılmazdır. Bu rekabette, markalar kendilerini rakiplerinden ayırmak ve tanınır hale gelmek için bazı noktaları daha detaylı kullanabilir. 

Logo Tasarım Çeşitleri

  • Amblem ya da arma, logo kavramının çıkmasında çok etkili olmakla birlikte, kullanılan en eski logo türüdür. Mühür olarak da bilinmektedir. Grafik hatları ve yazı belirli bir sınır içinde verilir. Klasik ve kaliteli bir görünüme sahiptir.
  • Logotype tasarım ise metin bazlı bir logo çalışmasıdır. Herhangi bir görsele sahip değildir ve sadece yazılardan oluşmaktadır.
  • Sembol logo tasarımı, marka adı kullanmadan markayı teşmil eder.  Yöntem, taraz ve grafik ogelerine dikkat edilir.

Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Logo oluştururken dikkat edilmesi gereken ilk kural sadece akılda kalıcı çizgilerin tercih edilmesidir.
  • Özgün ve orijinal bir tasarım hedefiniz olması gerekir.
  • Minimal tasarım akılda kalıcı olması  olduğu daha fazla tercih edilmeli.
  • Logo tasarlarken markanın hedef kitlesi, yaş ortalaması, cinsiyet bazında ve diğer bazlarda ele alınmalı ve bu şekilde bir belirleme süreci yapılmalı.

Logo tasarlayacak olan kişi, tasarım öncesinde rakip firmaların logolarını inceleyebilir. Aynı zamanda tasarım yaptığı firmanın hikayesini doğru bir şekilde bilmelidir. Bu hikaye üzerinden ilham alarak hazırlık aşamasına geçebilir.