Neden Mavi Renk Meyve Yok

Neden mavi renk meyve ve sebze yok ya da mavi renk meyve ya da sebze yok. Bu yazımızda bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Neden Mavi Renk Meyve Yok
Neden Mavi Renk Meyve Yok

Hepimiz yaz aylarında ya da kış aylarında mevsimlere özel meyveleri yemişizdir. Pek çok rengi olan meyveler de mavi rengi görmek biraz zordur hatta imkansızdır. Peki, neden mavi renk meyve ve sebze yok ya da mavi renk meyve ya da sebze yok. Bu yazımızda bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Bitkilere yani dolayısıyla meyvelere ve sebzelere renk veren şey pigmenttir. Bu pigmentler kimyasal yapıya sahiptirler ve meyve ya da sebzelere renk verirken ancak düşük dalga boylarında renk verebilme özelliğine sahip olabilmektedirler. Bu nedenle mavi ve mavi tonlarını meydana getiren pigmentler içerisinde güçlü kimyasallar bulundurabilecekleri için tehlikeli ve zehirli olabilmektedir. Bu nedenle mor ve mavi meyveler etrafımızda pek görmediğimiz türlerdir ancak tamamen yok değildir.

Patlıcan da bunların arasında mı ya da patlıcan meyve mi eğer meyveyse neden mor diye düşünebilirsiniz. Ancak patlıcan, üzüm ve erik mavinin tonlarını yansıtsa da tam olarak mavi değildir. Aynı zamanda bilinenin aksine patlıcan bir meyvedir.

Gri Renk Meyveler

Gri renkli meyveler

Sadece mavi renk değil aynı zamanda gri renk meyve var mı ya da pembe meyve var mıdır gibi farklı renklerde de meyvelerin olup olmadığı merak edilmektedir. Çünkü günlük hayatımızda yeşil, sarı, turuncu, kırmızı renk meyve ve sebzeleri çok fazla görürüz ama gri meyve ya da gri sebzeyle pek karşılaşmayız. Bu durumun sebebi mavi meyve ve mavi sebzeler de olduğu gibi pigmentlerle alakalıdır. Ancak yine de baktığımız zaman gri meyve vardır. Tek tük de olsa gri meyveleri görebilmemiz mümkündür. Bunlardan ilki pitaya adı verilen tropikal iklimlerde yetişen ilginç bir meyvedir. Bu meyve hem pembe meyve var hem de gri meyve var mı sorusunun cevabıdır. Çünkü dışı pembe bir meyvedir içi ise gri şeklindedir. Meyve yetişmeden önce yaprakları ve çiçekleri, kivi ve armut meyvesinin bir karışımı gibidir. Bu tropikal meyve oldukça lezzetlidir ve lif açısından da son derece zengindir bu nedenle sıkça tüketilebilmektedir.

Bir diğer gri meyve ise rambutan meyvesidir. Bu meyvenin dışı kırmızı da olsa içi kirli beyaz ve gri renge yakın bir renktedir. Çok hoş bir görüntüsü olamayan bu meyveye dışarıdan bakıldığında korkunç bir böcek ya da hayvan bile sanabilirsiniz. Ancak yalnızca tropikal bölgelerde yetişen bu gri meyve oldukça lezzetli bir meyvedir. Dış kabuğu kızardığı zaman olgun bir meyve haline geldiği ve tüketilebileceği anlamına gelmektedir.

Renkler Hakkında İlginç Bilgiler

mavi çilek

Her rengin farklı bir anlamı ve farklı bir enerjisi vardır. Beyaz renk saflığı ve sağlığı temsil ederken beyaz renk sebze ve meyveler de bağışıklığı temsil eder ve bağışıklık sisteminize etki eder. Yeşil meyve ve sebzeler ise toksin atıcı olarak bilinir. Mor ve mavi meyveler ise (mavinin tonu) uzun ömrü ve sağlıklı bir yaşamı temsil eder.

Mavi meyveler

Mavi rengi genellikle günlük hayatımızda cansız nesiller dışında damarlarımızda görürüz. Peki, damarlarımız neden mavi görülür? Kan rengimiz kırmızı olmasına rağmen yine mavinin ilginçliğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumun sebebi vücudumuza gelen ışığın bir kısmının deri tarafından soğrulmasıdır diğer bir kısmı da yansıdığı için damarınız oldukça yüksek enerjiye sahip olan mavi renge yakın bir renkte görünebilir. Renkler hakkında hemen hemen en ilginci mavi renktir. Ancak saflığı, temizliği ve huzuru temsil ettiği için herkesin sevdiği renkler arasında yer alan bir renktir.

"Neden Mavi Renk Meyve Yok" konusuyla ilgili aşağıda yer alan yorum kısmından ulaşabilir, soru sorabilirsiniz!