RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması

RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması

RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması
RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması

RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması

Üst bölgesinde sekiz adet metal bağlantının yer almasıyla tanımlanan konnektör jack bağlantılarını oluşturur. Peki nedir jack bağlantıları ve ne işe yarar?

Bu bağlantılar bilgisayarların birbiri ile bağlanması aşamasında önemli görevler üstlenir. Böyle işlemler için gerekli bağlantı kablolar ile sağlanır. Kullanılan kabloların uç kısımları jack bağlantı girişlerini oluşturur, diğer ismi ile ethernet olarak da bahsedeceğimiz bu bağlantıların belirlenmiş kurallar dahilinde bağlanması gerekir. Kablo bağlama aşamasında önem arz eden renk sıralamalarına geçmeden önce kaç tip bağlantı olduğuna değinelim. Düz Bağlantı ve Cross Bağlantı olmak üzere 2’ye ayrılan jack bağlantılarının işlevleri de farklılık göstermekte.

İlk olarak Düz Bağlantıyı ele alalım: Eğer bilgisayarınızı yalnızca Switch, Hub gibi network özellikli cihazlara bağlayacaksanız bu bağlantıyı kullanmak doğru olacaktır. Fakat siz bilgisayarları karşılıklı olarak bağlamak istiyorsanız, o zaman bahsettiğimiz diğer cross bağlantı çeşidi işinize yarayacak olan bağlantı türüdür.

İkinci bağlantı olarak Cross Bağlantı: Düz bağlantıdan farklılık gösteren cross bağlantı türünde bir ile üç ve iki ile altı şeklinde numaralanmış bacakların yer değişikliğini kendiniz yapabiliyorsunuz. Hatta bu işlemi yapabilme özelliği cross bağlantının tanımını oluşturuyor. Bilgisayarınızı başka bilgisayara bağlama işlemi içinde network kullanıp switch kullanmak istemediğiniz durumlarda yine cross bağlantı ile sorunsuz bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

rj45

RJ 45 Jack Bağlantıları ve Renk Sıralaması

Bağlantı sırasında renk uyumunun önemli olduğundan söz ettik. Şimdi bu uyumun hangi kurallara göre yapılacağına bakalım. T586A ile T586B olarak ayrılan iki bağlantının renk uyumu, RJ 45 bileşiminin doğru yapılması için gerekli kuralları içerir. 586A bileşimi için renk düzeninin nasıl olması gerektiğine bakarsak: Yeşil+Beyaz, Yeşil, Turuncu+Beyaz, Mavi, Mavi+Beyaz, Turuncu, Kahverengi+Beyaz ve son olarak Kahverengi şeklinde oluşturmalısınız. Bu şekilde dizilen 586A bağlantısı doğru işleyecektir. 586B bağlantı tipi için renk dizilimi: Turuncu+Beyaz, Turuncu, Yeşil+Beyaz, Mavi, Mavi+Beyaz, Yeşil, Kahverengi+Beyaz ve Kahverengi şeklinde yapılmalıdır. İki farklı kablolama modeli için renk dizilimini doğru yaptığınız takdirde, RJ 45 jack bağlantısını sorunsuz tamamlamış oluyorsunuz.