Saç Bakımı İçin Nasıl Beslenilmelidir?

Birçok kimyasal ürün kullanarak bunu elde etmek yerine sağlıklı besinler tüketerek bu görünümü elde edebilirsiniz. Ayrıca bu besinler sadece saç için değil, tüm vücudumuz için önemli besinlerdir.

Saç Bakımı İçin Nasıl Beslenilmelidir?
Saç Bakımı İçin Nasıl Beslenilmelidir?

Saçları gurlestiren en kuvvetli besin, Güçlü saçlar için ne yapmalı, Gür saçlar için ne yapmalıyız, Saçları gurlestiren en kuvvetli besin, Saçlar nasıl çoğalır ve uzar, Saç çıkaran besinler, Saç kanla beslenir konuları haberimizin detaylarında...

Herkes saçlarının iyi ve parlak görünmesini ister. Sağlıklı beslenen insanların genelinde canlı, parlak ve doğal saç görünümü gözlenmiştir. Birçok kimyasal ürün kullanarak bunu elde etmek yerine sağlıklı besinler tüketerek bu görünümü elde edebilirsiniz. Ayrıca bu besinler sadece saç için değil, tüm vücudumuz için önemli besinlerdir.

Bu besinler;

Mandalina

Kış aylarının sevilen meyvesi olan mandalina içerisinde bol miktarda C vitamini barındırır. C vitamini vücutta depolanamayan bir vitamin türüdür. Bu nedenle sık sık tüketilmelidir.  

Düzenleyici olarak görev yapan vitaminler, saç tellerini besleyen kılcal damarları güçlendirerek kolajen üretimine de yardımcı oluyor. Mandalinanın içerisinde yalnızca C vitamini değil aynı zamanda bol miktarda B vitamini de bulunmaktadır. B vitamini ise saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlıyor, saç diplerini güçlendirerek saç kaybını da en aza indiriyor.

Somon

Bir balık türü olmakla beraber içerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve besleyici besin bulundurur. Haftada bir kez balık tüketmek ya da balık yağı kullanmak bu nedenle çok faydalıdır. Somon balığı omega-3 yağ asidi bakımından diğer yağlara göre daha zengin bir balıktır ve bu omega 3 yağ asidi sayesinde saçlarınız daha parlak ve daha canlı görünüyor. Tüm bunların yanı sıra somon balığında yüksek miktarda protein, demir, D ve B12 vitamini de bulunur ve tüm bunlarda saç diplerini güçlendirerek gücünü arttırır bu şekilde kırık oluşmasını engeller.

Yoğurt

Süt ürünlerinin arasında en çok sevilen besinlerden bir tanesidir. Evlerde sık sık tükettiğimiz bu besin içerisinde B5 vitamini olarak adlandırılan, pantotenik asidi bol miktarda içeriyor. Bu vitaminin sayesinde saç tellerinde meydana gelecek incelme ve saç dökülmesi problemi büyük oranda azalıyor. Sağlıklı saç derisine ve bakımlı saçlara sahip olmak istiyorsanız gün içerisinde 2 kase yoğurt tüketebilirsiniz.

Havuç

Salatalara renk ve lezzet veren bir sebze olmanın yanı sıra içerisinde beta karoten, yani A vitamini bol miktarda bulunduran bir besindir. İnsan vücudunda sebum yapabilmek için A vitamini gereklidir. Sebum ise tüylerimizin oluşturduğu yağlı bir maddedir bakımlı saçlar ve sağlıklı bir kafa derisi için doğal bir bakım yapmanızı sağlıyor. Sebum bakımından eksik olan vücutlarda kafa derisinde kepek oluşabiliyor ve sık sık kuru saç problemi yaşanabiliyor. Sağlıklı ve bakımlı saçlar için bol bol havuç tüketerek saçlarınızın bakımını gerçekleştirirken vitamin bakımından vücudunuzu besleyebilirsiniz.

Kuruyemişler

Film izlerken ya da sohbet ederken vazgeçilmez gıda ürünleridir. E vitamini, selenyum ve çinko bakımından zengin olan bu besinler saç bakımınızı ve saç sağlığınızı da olumlu yönde etkilemektedir. Bu mineraller saç derisini ve saç tellerini güçlendiriyorlar. Özellikle pahalı bir kuruyemiş olan kaju, içerisinde yüksek biyotin bulunduruyor ve bu sayede saçların sağlıklı uzamasını sağlıyor.

"Saç Bakımı İçin Nasıl Beslenilmelidir?" konusuyla ilgili aşağıda yer alan yorum kısmından ulaşabilir, soru sorabilirsiniz!