Sindirim Sistemi Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudu mükemmel bir işleyiş gösteren tıpkı bir makine gibi çalışan kusursuz bir yapıdır. Tüm sistemler bir biriyle bağlantılı bir şekilde çalışır ve uyum içinde işleyiş gösterir. Ancak bazı durumlarda sistemlerden birine zarar gelmesiyle bir takım problemler oluşabilir. Bu yazımızda sindirim sistemi hastalıklarını ve sindirim sistemi hastalıkları belirtilerini sizlerle paylaşacağız.

Sindirim sistemi besinleri ağızdan anüse kadar yolculuk sürecinde parçalarına ayıran ve kullanılmayan vücutta ki atıkların posa haline getirmesini sağlayan bir sistemdir. Sindirim sistemi organları, ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüstür. Bahsettiğimiz bu sindirim sistemi organlarından herhangi birine gelecek olan zarar sindirim sistemi hastalıklarına sebep olabilir. 

REFLÜ

REFLÜ
Reflü, reflü nedir, reflü tedavisi, reflü nasıl geçer

Sindirim sistemi hastalıklarının başında reflü gelmektedir. Reflü, sindirim sistemi organı olan midenin yaşadığı bir sıkıntıdır. Yemek asidinin yemek borusundan yukarı doğru çıkmasıyla oluşan bu sıkıntı azar azar yaşanıyorsa büyük bir sıkıntı teşkil etmemektedir ancak bu durum sık sık yaşanıyorsa hatta gece uyurken bile bu sıkıntıyla karşı karşıya kalınıyorsa, sindirim sistemi hastalıkları tedavisi kapsamında doktora başvurulması gerekmektedir.

GASTRİK ÜLSER

GASTRİK ÜLSER
ülser, Ülser nedir, ülser tedavisi, ülser nasıl geçer

Bir diğer sindirim sistemi hastalığı ise gastrik ülserdir. Yani mide ülseridir. Midenin ve mide dokusunun pek çok farklı sebepten dolayı hasar alıp incinmesiyle oluşur. Mide sıvısı ve mide salgıları sebebiyle oluşan bu incinmelere mide ülseri denir. Bu sindirim sistemi hastalığının tedavisi, sağlık probleminin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle doktorun hazırladığı diyet programları, ilaçlarla tedavi edilmektedir. Ancak gastrik olmasına rağmen aşırı sigara, alkol ya da acı tüketimi hastalığın ilerlemesini tetikleyerek cerrahi işlemlerin yapılmasına da sebebiyet verebilir.

Yukarıda sindirim sistemi hastalıklarına kısa açıklamalı şekilde, bir iki tanesine değindik. Ancak pek çok sindirim sistemi hastalığı vardır ve bu sindirim sistemi hastalıkları tedavileri de genellikle mevcuttur. Fakat unutulmamalıdır ki yemek için yaşam stili hem organlara hem de pek çok sisteme zarar verebilmektedir. Bu nedenle yaşamak için yemeli ve dengeli düzenli beslenmelisiniz. Pek çok sindirim sistemi hastalığının en büyük problemi dengesiz ve yanlış beslenmekten kaynaklanmaktadır unutmamalısınız.

Dengeli ve düzenli beslenme eğitimi, sindirim sistemi ve diğer sistemlerin sağlığının nasıl korunması gerektiği orta okul öğrencilerine küçük yaşta anlatmaya başlayarak önlem almaları için öğretilmektedir. Pek çok öğretmen orta okul öğrencilerine sindirim sistemi hastalıkları proje ödevi adı altında öğrenmeleri için destek olmaktadır. Genellikle sindirim sistemi hastalıkları 6. Sınıf öğrencilerine anlatılsa da yediden yetmişe herkesin bilmesi gereken ve bu hastalıkları önleyebilmek adına beslenmesine dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Sindirim Sistemi Hastalıklarından Korunmanın Yolları

Sindirim Sistemi Hastalıklarından Korunmanın Yolları
Sindirim Sistemi Hastalıklarından Korunmanın Yolları

Sindirim sistemi sağlığını korumak ve sindirim sistemi hastalıklarından korunmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Bunlar şu şekildedir.

  • Tükettiğiniz besinlerin ne çok sıcak e de çok soğuk olmamasına dikkat edin.
  • Çok acı, baharatlı, tuzlu ve ekşi gıdaları tüketmekten uzak durmayı tercih edin.
  • Bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışabilmesi için belli aralıklarla spor yapın.
  • Diş sağlığınıza önem verin ve düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez fırçalayın.
  • Yemek yerken aşırı tüketmemeye ve midenize zarar vermemeye özen gösterin. Aynı zamanda yemek yedikten sonra yaklaşık bir saat midenizi dinlendirin.
  • Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun. Eğer kullanıyorsanız hemen bırakmaya çalışın ve bu konuda uzman kişilerle iletişime geçerek destek alın.

Tüm bunlara dikkat ederek sindirim sistemi sağlığınızı koruyabilirsiniz, herhangi bir sıkıntı yaşadığınızda ihmal etmeden doktora danışmayı da unutmayın.