Sinop Gezi Rehberi

Sinop, Kastamonu ile Samsun arasında yer alan küçük bir şehirdir. Coğrafik açıdan baktığımızda düz bir konuma sahiptir. Sinop'ta neleri gezmeliyiz, görmemiz gereken yerler hakkında bilgi yazımızın detayında...

Sinop Nasıl Bir Şehirdir?

Merkezinde 40 bin kişinin yaşadığı toplamda 200 binlik nüfusa sahiptir. Merkezi olarakta tabir edilen yer yarım ada görünümüne sahiptir. Sinop’un havası genellikle ılımandır. Kış aylarında ve bahar aylarında bunaltıcı havasıyla bilinen bir yerdir. Fakat diğer şehirlere göre kıyasladığımızda yaz aylarında daha serin olmaktadır. Bu nedenle diğer şehirlerden tatil yapmaya gelen insanlarla doludur.

Sinop’ta pek çok yazlık bulunmaktadır. Bu yazlıklar tıpkı Güneydeki yazlıklar gibi kışın boş yazın ise insanların konakladığı yerlerdir.

Sinop’ta Nereleri Gezmeliyiz?

Sinop Kalesi

Sinop Kalesi

Sinop Kalesi asırlardan beri ihtişamını korumaktadır. Sizinde gideceğiniz ilk noktalardan biri Sinop Kalesi olmalıdır. 25 Metre yüksekliğindeki Sinop Kalesini görür görmez ihtişamına hayran kalacaksınız.

Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi bildiğiniz üzere çok popüler olan bir diziye konu olmuştur. Ayrıca pek çok film ve romanda da adından çok sık bahsedilmektedir. İlk önce tersane olarak yapılan bina daha sonra cezaevine çevrilmiştir. Mahkumların hiçbir şekilde kaçamaması ile ünlüdür.

Alaaddin Cami

Alaaddin Cami

Bu cami Osmanlılar Döneminden kalma tarihi eserlerden biridir. Alaaddin Cami, Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Sizde bu tarih kokan camiyi ziyaret edebilirsiniz.

Erfelek Şelalesi

Erfelek Şelalesi

Erfelek Şelalesini görmeden gitmek olmaz! Öncelikle belirtmeliyiz ki Erfelek Şelalesinin çevresinde yüzmeye elverişli göller ve kamp yapılacak yerler bulunmaktadır. Ayrıca bu şelale basamaktan oluşmaktadır. Yani merdiven gibi düşünürsek her basamağa uğradıktan sonra göle dökülmektedir.

Karakum Plajı

Karakum Plajı

Bu plajın adına karakum denilmesinin ilginç bir nedeni vardır. Çünkü Boztepe’de yanardağ patlaması gerçekleşmiş ve bu patlama sonucunda denizin dibi siyah kül ve kumlarla kaplanmıştır.