Tarih Şeridi Nedir, Nasıl Yapılır?

Tarih Şeridi Nedir? nasıl yapılır, tarih şeridi örnekleri resimli anlatım, Tarih Şeridi Nedir? Geçmişten günümüze yaşanan olayların bir çizelge üzerinden gösterilmesine tarih şeridi denir.

Tarih Şeridi Nedir? Geçmişten günümüze yaşanan olayların bir çizelge üzerinden gösterilmesine tarih şeridi denir.

Tarih şeridi, daha önceki yıllarda yaşanan buluşların, savaşların, antlaşmaların bir tarih çizelgesi üzerinde tarihlerine göre sıralanıp belirlenmesidir.

Tarih Şeridi Nasıl Yapılır? hangi tarih aralığındaki olayları ele alacağınızı bilmeniz gerekir ve bu tarih aralığındaki bilgiler hakkında elinizdeki bilgiler bulunuyorsa tarihi şeridi yapma işlemine geçebilirsiniz.

Oluşturacağınız tarih aralığına göre çiziminizi beyaz bir karton üzerinde tarih aralıklarına göre yazın.

Seçtiğiniz tarih aralığıyla ilgili bir başlık oluşturun

Seçtiğiniz aralığın başlangıcını ve bitişini kesinlikle belirtin.

Gelelim tarih şeridini oluşturmaya elinizdeki notta önceden hazırladığınız olayları başlangıç ve bitiş tarihi ile çizimini yaptığınız karton üzerine yazmaya başlayın. Resim eklerseniz daha bir aydınlatıcı olur. (her olayın başlangıç ve bitiş tarihini renkli yazılarla yapmanızı öneriyoruz)

Bir resim ile tarih şeridini ele alalım;

Bir resim ile tarih şeridini ele alalım;
Tarih Şeridi Nedir? nasıl yapılır, tarih şeridi örnekleri resimli anlatım

Ela aldığımız resimde 1917 yılı ile 1936 yılları arasında yaşanan olayları resimli bir şekilde oluşturduk.

1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk Samsuna çıktı. Biz bunu tarih şeridimiz üzerinde belirledik.

Soyadı Kanunu 1934 yılında çıktı. Bunu da tarih şeridimiz üzerinde 1934 yılına yazdık.

Çanakkale savaşı 1918 yılında yapıldı. Oluşturduğumuz tarih şeridi üzerinde bunu belirttik ama altında açıklayıcı olsun diye ayrıntılarını da paylaştık.

Tarih şeridi hazırlama mantığı bu arkadaşlar.

Farklı tarih şeritleri de hazırlayabilirsiniz bu mantıkla. Biz burada tarihi olayları ele aldık ama siz bir matematik, fizik, kimya, osmanlı tarihi, sosyal bilgiler gibi derslerin tarih şeritlerini hazırlayabilirsiniz.

Umarım tarihi şeridinin nasıl yapıldığını sizlere anlatabildik. Takıldığınız noktaları yorum bölümünden yazarak sorabilirsiniz.