Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Tenis, kalitesiz raket ile oynamaz. Bu nedenle, raket alma aşamasında dikkatli olmanız ve bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda kaliteli raket almak için servet almak zorunda olmadığınızı unutmayın. Raket seçimi esnasında aşağıda yer alan bilgileri göz önünde bulundurun.

Tenis Raketi Nasıl Seçilir?
Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

TENİS RAKETİ SEÇERKEN EN ÖNEMLİ NOKTA

Raket seçiminde en önemli nokta, raketin başının büyük olmasıdır. Eğer tenise yeni başladıysanız, seçimini büyük başlı tenis raketlerinden yana kullanmanız gerekiyor. Bu raketler sayesinde güçlü atışlar yapmanız daha mümkün olacaktır. İlk raketinizi alırken, ucuz raketlere yönelmenizi öneriyoruz. Çünkü 1-2 ay sonra yeni raket almanız gerekecek.
Raket seçimi yaparken diğer bir önemli nokta ise ağırlıktır. Raket seçiminde, hafif olanları tercih etmeniz gerekiyor. Hafif raketler ile daha akıcı ve kolay atışlar yapmanız mümkündür. Hızlı kol hareketleri, sakatlıklara neden olabileceği için eğer ağır raketlere alışkansanız, hafif raketleri kullanmamanızı öneririz. Eğer ilk defa raket alacaksanız ve daha önce hiç tenis oynamadıysanız, hafif raketleri tercih etmek sizin için daha mantıklı olacaktır.
Hafif raket kullanıyorsanız ve bunun yanında bilek ağrılarından şikayetçi iseniz, ağır raket kullanmanız gerekir. Raketlerin ağırlığı gibi, ağırlığın dağılımı da çok önemlidir. Raketin kafa kısmının ağır ve ya hafif olması, oyun tekniği açısından fark yaratır.

TENİS RAKETİNİ NASIL SEÇMELİYİM?

Hafif raketlerin, baş kısmının ağırlığı, ortalama ağırlıktaki bir raketten fazla olabilmektedir.  Kafa ağırlığı çok fazla olup, toplam ağırlığı düşük olan raketler, atışlarınızın daha güçlü olmasına neden olur. Bunun yanında bu tarz raketlerin de bazı dezavantajları vardır. Güçlü atış beraberinde atış kontrolünde azalmalara neden olur ve bu da manevra kabiliyetini da azaltır. Eğer deneyimli bir oyuncu iseniz, kesme atış ve güçlü atış konusunda zorlanma yaşamayacağınız için kol kaslarınız zorlanmaz ve manevra kabiliyetiniz artar.
Tenis raketi seçimi konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Son zamanlarda rağbet gören tenis sporu, ülkemiz de bir çok kort açılması ile popüler hale geldi. Siz de bu eğlenceli oyunu oynamak için kendinize bir partner bulabilirsiniz.