Vajinismus Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Vajinismus hastalığı; vajina kaslarının cinsel ilişkiye hazırlık aşamasında göstermiş olduğu refleksler nedeniyle, kadının cinsel ilişki için istekli olmasına rağmen ilişkiye girememe halidir.

Vajinismus Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi
Vajinismus Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Vajinismus Hastalığı Nedir? Vajinismus Nedenleri, Vajinismus Belirtileri Nelerdir, Vajinismus Tedavisi

Vajinismus hastalığı; vajina kaslarının cinsel ilişkiye hazırlık aşamasında göstermiş olduğu refleksler nedeniyle, kadının cinsel ilişki için istekli olmasına rağmen ilişkiye girememe halidir. 
Farklı birçok nedene bağlı olarak görülen rahatsızlık, genellikle psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Vajinismus Hastalığı Nedenleri

Rahatsızlığın temelinde, psikolojik sebepler temel faktörler olarak görülmektedir. Ancak bu durum sadece psikolojik sebeplerle ortaya çıkmayıp, fiziksel nedenlere bağlı olarak da görülebilmektedir. 
Genel olarak vajinismus nedenleri, şunlardır. 

 • Kadının ilk yaşadığı cinsel ilişkide fazla acı duyması sonrasında, sonraki ilişkilerinin de aynı şekilde olacağı korkusu,
 • Hamile kalacağından ve doğum yapmaktan korkmak,
 • Panik bir kişiliğe sahip olmak,
 • Mükemmeli araması nedeniyle partnerinde sürekli kusur bulmak,
 • Menopoz sürecine girmiş olmak,
 • Öncesinde yaşamış olduğu jinekolojik muayenede acı hissetmek,
 • Doğum sonrasında ortaya çıkan genital bölge anormallikleri,
 • Önceden yaşamış olduğu tecavüz ve taciz gibi travmatik olaylar,
 • Kullanılan ilaçların kişide olumsuz psikolojik etkilere neden olması,

Gibi farklı nedenler, vajinismus rahatsızlığının görülmesinde etkili olmaktadır. 

Cinsel birliktelik dışında herhangi bir rahatsızlık duyulmamasına rağmen, yukarıda sayılan nedenler sebebiyle ilişki ya da jinekolojik muayene esnasında kadında bir korku meydana gelmektedir. Bu korku bilinçaltına yerleşerek, sürekli aynı şeyleri yaşayacağını düşünen kadın, cinsel ilişkiye girmekten ya da jinekolojik bir muayene yaptırmaktan büyük korku duymaktadır.

Tam olarak bir hastalık olarak kabul edilmese de, önemli bir psikolojik rahatsızlık olduğu uzmanların ortak kanısıdır. 
 

1. Vajinismus Çeşitleri

Rahatsızlığın farklı belirti ve etkilere sahip, birkaç çeşidi bulunmaktadır.

1.a) Birincil Vajinismus

Vajinismus rahatsızlığının, mutlaka tedavi edilmesi gereken en ağır çeşididir. Genellikle ilk birleşmede yaşanan farklı sorunlar sebebiyle, kişinin sonraki cinsel yaşantısını etkilemektedir. 
Birincil vajinismus belirtileri, sadece cinsel ilişki esnasında ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişki yaşanmadan ya da ilişki için hazırlık yapılmadan birincil vajinismus için, herhangi bir belirti ortaya çıkmamaktadır.

1.b) İkincil Vajinismus

Rahatsızlığın bu çeşidinde kadın daha önce ilişki yaşamış ve bu ilişkide herhangi bir sorun yaşamamıştır. Ancak daha sonra ortaya çıkan travmatik olaylar sebebiyle, yeniden ilişkiye girmekten korkmaktadır. 
Örneğin tecavüz ya da tacize uğraması, kadında psikolojik olarak yeniden cinsel ilişkiye girme konusunda büyük korkuların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

1.c) Küresel Vajinismus

Küresel vajinismus ise, tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın bu tipinde cinsel ilişkiye girme durumu olmasa bile, kadının aklına cinsel ilişki gelmesi ile birlikte sorun görülebilir. Cinsel ilişki düşüncesi, vajina bölgesindeki kasların gösterdiği refleks nedeni ile ağrı hissetmesine neden olur. Rahatsızlığın bu türünde herhangi bir temas olmamasına rağmen, psikolojik nedenlere dayanarak, vajinal bölgede ağrı hissinin yanı sıra, kadında büyük çaplı bir korku meydana gelir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri rahatsızlığın çeşidine göre değişiklik gösterse de, tüm rahatsızlıklar için genel belirtiler şunlardır.

 • Kadının cinsel ilişkiye istekli olmasına rağmen, ilişkiye başlarken bir anda cinsel isteğinin yok olması,
 • Cinsel ilişki esnasında bacak ve sırt kaslarında spazmlar yaşaması ve nefes alıp verirken zorluk çekmesi,
 • Zorlayarak da olsa cinsel ilişkinin yaşanması ve bu esnada büyük acı çekilmesi,
 • Jinekolojik muayene yapılırken büyük korku duymak ve hatta bu korkuya bağlı olarak muayenenin yapılamaması,
 • Vajinismusun çok ağır evrelerinde, kadının vajina kısmına dokunulması hatta bakılmasının dahi büyük tepkiye neden olması,
 • İlişki başlamamış olsa bile, ilişkiden önce vajinada yanma meydana gelmesi,
 • İlişki hazırlığındayken kadının stresli ve gergin olması,
 • Vajinaya herhangi bir nesnenin sokulamayacak derecede kaslarda tepki meydana gelmesi,
 • İlişkiye başlama esnasında kadının bacaklarını sıkarak, ilişkiye engel olma çabası,

Gibi benzer belirtiler, vajinismus belirtileri arasında yer almaktadır. Görüldüğü gibi belirtiler oldukça net olup, bu belirtilerin bazıları kesin olarak rahatsızlığın olduğuna işaret etmektedir.

2. Vajinismus Tedavisi

Hastalığın tedavisi, aşamasına göre farklı şekillerde yapılmaktadır. Psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık olması durumunda, tedavi sürecine jinekoloğun yanı sıra psikiyatristler de dahil edilmektedir. 
Tedavinin farklı terapi yöntemleri gibi, fiziksel nedenlerle ortaya çıkan vajinismus rahatsızlıklarında, cerrahi tedavi yöntemlerine de başvurulmaktadır.
Rahatsızlığın tedavisinde genel olarak kullanılan yöntemler, şunlardır. 

2.a) Cinsel Terapi Tedavisi

Rahatsızlığın duygusal nedenlerle ortaya çıktığı durumlarda, cinsel terapi tedavisi uygulanmaktadır. Büyük oranda başarı sağlayan bu tedavi yöntemi için, hastanın ve eşinin katılımı başarı oranını artırmaktadır.

2.b) Bilişsel Tedavi Terapisi

Kadının yaşamış olduğu ilk ilişkinin ardından sonraki ilişkilerde de acı ve benzer sorunları yaşayacağı korkusunun olduğu durumlarda, bilişsel terapi tedavisi söz konusu olmaktadır. 
Bu terapide ilk ilişkide yaşanan ağrı ve acıların, sonraki ilişkilerde yaşanmayacağı konusunda hasta ikna edilir. 

2.c) Davranışsal Terapi Tedavisi

Bu yöntemde ise kadının bazı teknik ve egzersizleri, uygulaması esastır. Bu terapi yönteminde kadının ilişki esnasında, nasıl rahatlayacağı ve neleri yapması gerektiği konusunda detaylı bilgi ve eğitim verilmektedir. Rahatsızlığın özellikle fiziksel nedenlerle ortaya çıktığı durumlarda, kegel egzersizleri gibi farklı yöntemlerin uygulanması söz konusu olmaktadır.

2.d) Hipnoz Tedavisi

Kişinin bilinçaltındaki korkularını yenmesi için uygulanan, en önemli vajinismus hastalığı tedavi yöntemlerinden biridir. 
Cerrahi yöntemlere başvurulabilmesi için ise, vajina bölgesinde anormalliklerin olması gerekir.