Yetersiz Beslenme Nelere Yol Açar?

Vücudun çalışması, sağlık açısından kendini yenilemesi ve büyümesi için gerekli olan besin, enerji ve vitaminlerin her birinin yeterli ve uygun bir şekilde tüketilmesine yeterli beslenme denir.

Yetersiz Beslenme Nelere Yol Açar?
Yetersiz Beslenme Nelere Yol Açar?

Yeterli Beslenmenin Tanımı

Vücudun çalışması, sağlık açısından kendini yenilemesi ve büyümesi için gerekli olan besin, enerji ve vitaminlerin her birinin yeterli ve uygun bir şekilde tüketilmesine yeterli beslenme denir.

Yetersiz Beslenme Nedir Ve Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Vücudun gereksinimi olan besinlerin yeterli miktarda alınmaması, yeterli enerjinin oluşturulamaması durumuna denir. Yeterli miktarda alınmayan her vitamin ve besinler vücutta bir bozukluğa ve aksaklıklara yol açar. Bu durum başka rahatsızlıklara sebep olması kaçınılmazdır. Yetersiz beslenmenin sonucu olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların başında kansızlık vardır. Bu rahatsızlık genelde kanın miktarı değil kandaki Dvitaminin eksikliği olmasından kaynaklanmaktadır. Kansızlık bir sonraki aşamada parazitlerin vücutta üremesine elverişli bir ortam hazırlar. İyot yetersizliğine bağlı olarak büyüme ve gelişme yavaşlar, zeka geriliği, beyin ve sinir sisteminin anormal çalışması gibi sebeplere yol açacaktır.

Yetersiz Beslenme Nelere Yol Açar?

Kemik hastalığı diye bilinen raşitizm; vücutta D vitaminin eksikliğinde görülür. Sağlam ve gelişmiş bir kemik yapısı oluşmaz, yavaşlar ya da gerileme sürecine girer. Şeker hastalığı, reflü, yüksek ve düşük tansiyon, kemik erimesi, gastrit, böbrek yetmezliği, kalp rahatsızlıkları beslenme yetersizliğinin yol açtığı diğer rahatsızlıklar olarak bilinmektedir.

Bu örnekler ve tanımdan çıkan sonuca göre beslenme doğru yapıldığı takdirde vücudun dinç, zinde ve sağlıklı gelişim sağlamasının birinci adımıdır. Aynı şekilde gerekli olan besinler yetersiz miktarda alınırsa vücuda gerekli enerji ve doku üretilmediği için rahatsızlıklara yol açması kaçınılmazdır.